Pöllöraati kokoontui Uutisaamussa pohtimaan, mistä Helsingin vaikeus kommunikoida hallituksen kanssa johtuu.
MTV:n yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäen mukaan kommunikaatiovaikeudet Helsingin ja hallituksen välillä alkoivat jo keväällä.
– Skismaa on ollut Helsingin pormestarin Jan Vapaavuoren (kok.) ja ministerien välillä.
Nyt valtaa on annettu alueille, mutta ongelmaksi on muodostunut se, että alueiden ei koeta tekevän tarpeeksi koronatoimia varsinkaan pääkaupunkiseudulla.
Helsingin Sanomien toimittaja Marko Junkkari uskoo, että jokaisella osapuolella olisi peiliin katsomisen paikka. Hän luonnehtii tilannetta absurdiksi.
– Hallitus sanoo, että vastuuta siirretään ja samaan aikaan alkusyksyllä se kehuu pieniä paikkoja, kuten Kuhmoa ja Mikkeliä, joissa tautipurskahdukset on saatu haltuun.
Hänen mukaansa Kuhmon ylistäminen tarkoitti sitä, että Helsinki ei tee tarpeeksi.
– Puhumalla Kuhmosta tarkoitettiin Helsinkiä. Asioita ei sanota suoraan ja ääneen, ihme kiertelyä. Puhutaan myös tiukemmista toimista, mutta ei sitä mitä niiden pitäisi olla.
Lehtimäki tunnistaa myös tämän ja toteaa, että pääkaupunkia ei haukuttu pelkästään rivien välistä.
