Syyspimeän turvin varkailla on oiva mahdollisuus käydä vierailuilla rakennustyömailla. Poliisi varoittaa ikävästä ilmiöstä.
Poliisi kertoo tiedotteessaan, että Oulun kaupungin rakennusvalvonnassa on huomattu rakentajien suhtautuvan aiempaa huolettomammin työmailla säilytettäviin tavaroihin.
– Olemme iltaisin havainneet työmailla avoimiksi jätettyjä työkaluvaunuja ja isojakin työkaluja pihoilla sekä rakenteilla olevissa rakennuksissa avoimia ovia. Toivomme rakentajilta huolellisuutta, ei vain pimeinä vuodenaikoina, vaan muulloinkin, toteaa tarkastuspäällikkö Tapani Hoppu Oulun rakennusvalvonnasta tiedotteessa.
Iltojen pimennyttyä varkaiden on helpompi liikkua työmailla.
– Syksyisellä säällä ihmiset liikkuvat vähemmän iltaisin ja tekijöitä on vaikeampi havaita pimeässä. Riski havaituksi tulemiselle on pienempi, toteaa rikoskomisario Jan Sormunen Oulun poliisilaitokselta.
Lue myös: Surkuhupaisa varkausyritys yön hämärässä – kamera tallensi ihan kaiken
Mitä työmailta viedään?
Poliisin mukaan työmailta viedään usein kuparikaapelia sekä työkaluja.
