Poliisi epäilee kolmea itäeurooppalaista ihmiskaupasta – rikos paljastui poikkeuksella tavalla

6:15imgKatso myös: Hyväksikäyttötapauksia ilmoitettu reilusti viime vuotta enemmän – ravintola-ala tippui ykköspaikalta, miehet yliedustettuna.
Julkaistu 06.05.2025 16:48
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Poliisi on saanut valmiiksi esitutkinnan epäillystä ihmiskaupparikoksesta Kuopiossa.

Itä-Suomen poliisi epäilee kolmea Itä-Euroopasta lähtöisin olevaa ihmistä ihmiskaupasta.

Ihmiskaupan uhrina oli yksi itäeurooppalainen ihminen.

Häntä oli kaupattu seksityöhön helmikuussa useilla paikkakunnilla, muun muassa Kuopiossa. 

Lue myös: Poliisi epäilee kahta siivousfirmaa riistosta – ulkomaalaisilta siivoojilta vaadittu tuhansia euroja

Uhri pyysi apua ruokakaupassa

Epäilty ihmiskaupparikos tuli poliisin tietoon helmikuun lopussa, kun uhri pyysi apua Kuopion keskustassa sijaitsevasta elintarvikeliikkeestä. 

Poliisi tavoitti rikoksesta epäillyt nopeasti.

He ovat edelleen vangittuina, ja he ovat myöntäneet syyllistyneensä ihmiskauppaan.

− Ihmiskauppaan liittyy paljon piilorikollisuutta. Nyt rikos tuli ilmi poikkeuksellisella tavalla, sillä ihmiskaupan uhrit pyytävät viranomaisilta apua vain harvoin, tutkinnanjohtajana toimiva rikoskomisario Minna Willman-Koistinen kertoo tiedotteessa. 

– Rikoksen uhrin tilanteen ymmärtäminen ja turvaaminen sekä riittävän laaja pakkokeinojen käyttö ovat tämäntyyppisten rikosten ratkaisussa tärkeässä roolissa, Willman-Koistinen kommentoi.

Uhri houkuteltu mukaan

Esitutkinnassa on poliisin mukaan selvinnyt, että epäillyt olivat houkutelleet uhrin lähtemään mukaansa. 

Uhri oli matkustanut ja majoittunut yhdessä epäiltyjen kanssa. 

Epäiltyjen arvellaan tulleen Suomeen pelkästään tämän rikoksen toteuttamista varten. 

Suomessa oleskelun aikana uhrin kielitaidottomuutta ja vaikeaa taloudellista tilannetta oli käytetty hyväksi.

Uhria oli painostettu vastaanottamaan useita seksin ostajia päivittäin asunnoissa, jotka oli vuokrattu lyhyeksi aikaa.

Lue myös: Vihdin seksuaalirikosvyyhti paisui: Miesopettajaa epäillään myös lapsen törkeästä ihmiskaupasta

Esitutkinta valmistui poikkeuksellisen ripeästi

Ihmiskaupparikosten tutkinta kestää normaalisti useita kuukausia, jopa vuosia. 

Ihmiskaupparikosten esitutkinnan kestoon vaikuttavat esimerkiksi videokuulustelut tulkkauksineen, takavarikoitujen mobiililaitteiden sisältöjen kääntäminen ja läpikäynti sekä tietojen hankinta kansainvälisen yhteistyön avulla. 

Esitutkinta valmistui poliisin mukaan nyt poikkeuksellisen nopeasti, vaikka esitutkinta-aineisto oli laaja ja esimerkiksi mobiililaitekohtaiset aineistot olivat kymmeniä tuhansia sivuja. 

Poliisi muistuttaa, että seksipalvelujen ostajat voivat syyllistyä seksikaupan kohteena olevan hyväksikäyttörikokseen.

Esitutkinnassa saadaan usein yksilöivää tietoa seksipalvelujen ostajista, jolloin esitutkinta voi laajentua myös heihin. 

Seksikaupan kohteena olevan hyväksikäytöstä voidaan tuomita ankarimmillaan kuusi kuukautta vankeutta.

Asia on siirtynyt syyteharkintaan. 

Lue myös: Nyt puhuu Pohjanmaan ihmiskauppajutun kiinalainen kivityömies: ”En lähde ennen kuin saan palkkani"

Tuoreimmat aiheesta

Ihmiskauppa