Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi epäilee kahta siivousfirmaa riistosta – ulkomaalaisilta siivoojilta vaadittu tuhansia euroja

Poliisi tutkii asiaa törkeänä kiskontana ja laittoman maahantulon järjestämisenä. Kuvituskuva.
Poliisi tutkii asiaa törkeänä kiskontana ja laittoman maahantulon järjestämisenä. Kuvituskuva.
Julkaistu 28.04.2025 11:13
Toimittajan kuva
Miikka Hujanen

miikka.hujanen@mtv.fi

Poliisi epäilee kahden siivousalan yrityksen perineen kohtuuttomia maksuja työsopimuksista ja Suomeen pääsemisestä.

Helsingin poliisilaitoksen valtakunnallinen ihmiskauppatutkintaryhmä on tutkinut filippiiniläisten siivousalan yrittäjien toimintaa törkeänä kiskontana ja laittoman maahantulon järjestämisenä.

Filippiiniläistaustaisen siivousalan yrittäjän epäillään perineen Filippiineiltä Suomeen tulleilta siivoojilta kynnysrahoina pidettäviä kohtuuttomia ja perusteettomia maksuja työsopimuksista ja maahantuloon liittyvistä järjestelyistä. 

Osalta on myös peritty vastaava maksu, vaikka yritys ei ole tarjonnut työtä tai työpaikkaa. Maahan tulleilta siivoojilta on veloitettu noin 4000-5000 euron kynnysraha. Teot ovat ajoittuneet vuosille 2021-2024.

Yrityksen toimintaa tutkitaan lukuisina törkeinä kiskontoina ja laittoman maahantulon järjestämisinä. Kokonaisuus on siirtymässä syyteharkintaan.

Lisäksi osa siivoojista on joutunut maahan tultuaan allekirjoittamaan niin kutsutun nollatuntisopimuksen. Heille ei ole tarjottu niitä työtunteja tai sitä ansiotasoa, joka heille on työnantajan toimesta taattu oleskelulupaa haettaessa ja johon oleskelulupa on perustunut.

Yritys jatkoi rekrytointeja, vaikka töitä ei ollut tarjolla

Yritys jatkoi siivoojien rekrytointeja, vaikkei sillä myöhemmässä vaiheessa ollut edes tarkoitusta tai tosiasiallista mahdollisuutta tarjota töitä oleskeluluvan saaneille henkilöille. Tällöin toiminnan epäillään muuttuneen laittoman maahantulon järjestämiseksi. Oleskelulupa Suomeen on saatu sen myöntämisen kannalta merkityksellisen totuudenvastaisen tai harhaanjohtavan tiedon avulla.

Siivousalan yrityksen kautta oleskeluluvan saaneista henkilöistä noin kaksikymmentä ei ikinä aloittanut työntekoa kyseisessä yrityksessä. Yhteensä kynnysrahaa maksaneita tai muita maksuja maksaneita henkilöitä on tavoitettu noin kolmekymmentä. Kokonaisuuteen liittyen on ollut vangittuna yksi henkilö ja kiinniotettuna yksi henkilö.

Poliisi tutkii myös toista vastaavaa kokonaisuutta. Siinä siivousalan yrittäjä on rekrytoinut huomattavan määrän siivoojia Filippiineiltä ja ollut työnantajana mukana heidän oleskelulupaprosessissaan. 

Yrityksen kautta oleskeluluvan Suomeen on saanut yli 50 henkilöä. Heistä lähes 40 henkilöä ei koskaan aloittanut työntekoa kyseisessä yrityksessä eikä kyseisellä yrityksellä ollut tarjota heille töitä. Teot ovat ajoittuneet vuosille 2021-2022. Toimintaa tutkitaan laittoman maahantulon järjestämisenä.

Molemmat yritykset toimivat pääkaupunkiseudulla.

– Helsingin poliisilaitoksen valtakunnallinen ihmiskauppatutkintaryhmä on tutkinut säännöllisesti ulkomaisen työvoiman rekrytointiin ja maahantuloon liittyviä väärinkäytöstapauksia. On yleistä, että Suomeen töihin tulevilta peritään ennakkomaksuja, kertoo tutkinnanjohtaja, rikostarkastaja Sami Isoniemi.

Lue myös: Mies houkutteli naisia Suomeen aviopuhein – poliisi epäilee ihmiskauppasta ja seksuaalirikoksista

Mies marssi kivääri mukanaan ex-kumppaninsa työpaikalle – "Ammunpahan vaan"

Lisää aiheesta:

Jopa 200 etiopialaiselta perittiin tuhansien eurojen kynnysraha – poliisi epäilee törkeää kiskontaaSuomalainen paljasti epäillyn ihmiskauppavyyhdin – ruokalähetit työskentelivät palkatta jopa kellon ympäriPoliisi: Ihmiskaupasta epäillyn yrittäjän epäillään pestanneen lapsia pyykinpesijöiksiHyvinvointialan ketju epäiltynä ihmiskaupasta: Työntekijälle maksettiin vuodessa 3 500 euroa ympäripyöreistä päivistä – päättäjät vangittuKauneusalan yritystä koskeva esitutkinta valmistumassa: ihmiskauppaa, veropetos – Yrittäjä laittoi palkkioita omaan taskuun"Suomalaisella unelmalla" on kallis hintalappu – ihmiskaupasta Närpiössä epäilty pariskunta muuttui hyväksikäytetystä riistäjäksi
SiivousMaahanmuuttoPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Siivous
  • 12.10.12:07
    Kodinkoneet

    "Viimeinen minuutti" pyykinpesukoneessa voikin kestää ikuisuuden – miksi?

  • 14.9.19:08
    Koti

    "Ällöttävä" siivousvirhe nostaa ammattisiivooja Annikan niskavillat pystyyn – et kai tee näin?

  • 30.8.08:35
    Koti

    Yleinen siivousvirhe voi käydä kalliiksi

  • 19.7.19:15
    Vaatteet

    Kaikki pyykinpesuaineet eivät toimi 90 asteessa – kaksi syytä

  • 11.7.06:31
    Hyönteiset

    Testaa isoäidin vinkki! Näin muurahaiset saa pois sisätiloista