Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi epäilee 16-vuotiaan kiristäneen naapurilta lähes 30 000 euroa ‒ kännykästä löytyi video, jolla "heittelee seteleitä iloisena"

All Over Press
Julkaistu 13.05.2020 11:43
Toimittajan kuva

Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Poliisi epäilee 16-vuotiaan pojan huijanneen naapuriltaan yli 28 000 euroa kahdessa kuukaudessa tänä keväänä. Pojan kännykästä löytyi video, jolla hän heittelee rahaa ilmaan.

40-vuotias mies ehti antaa 16-vuotiaalle naapurilleen useita eriä rahaa ennen kuin ilmoitti asiasta poliisille. Helsingin poliisi kertoo, että poika huijasi rahaa väittämällä jengiläisten kiristävän heitä molempia. Tilanne äityi lopulta siihen pisteeseen, että mies muutti hotelliin asumaan pakoon uhkaavaksi kokemaansa tilannetta.

Helsingin poliisin mukaan tapaus sai alkunsa noin vuosi sitten, kun asianomistaja eli 40-vuotias mies, löysi taloyhtiön pihavarastosta keväällä 2019 aseen näköisen esineen, jonka hän toimitti poliisille. Kyseessä ei kuitenkaan ollut toimiva ase. 

Lähes vuotta myöhemmin, alkuvuodesta 2020 asianomistaja tapasi nakkikioskilla joukon poikia, joiden kanssa hän puhui jostakin. Hän ei kuitenkaan humalatilastaan johtuen muista, mistä hän oli poikien kanssa keskustellut. Yksi nakkikioskilla olleista pojista oli miehen naapuri.

Miltei heti nakkikioskin tapahtumien jälkeen mies kuuli, oman kertomansa mukaan, kuinka naapurin pojan parvekkeella keskusteltiin ”aseesta”, jonka mies oli aiemmin löytänyt ja kuinka mies oli vienyt sen poliisille. Lisäksi mies kuuli, että jos pitää paikkansa, että mies vei ”aseen” poliisille, häneltä lähtisi henki.

Mies meni naapurin luo sopiakseen asian. Nakkikioskilla ollut poika oli miehen mukaan vaikuttanut ensin hämmästyneeltä, mutta lupasi  ”kysellä tyypeiltä”, keiden kanssa mies oli puhunut nakkikioskilla ”aseesta”. Poika otti mieheen yhteyttä tekstiviestitse ja kertoi, että jos ”jengirikolliset” saisivat sekä pojalta että mieheltä 200 euroa, asia olisi sovittu. Mies lupautui maksamaan sekä oman että pojan osuuden eli yhteensä 400 euroa.

Mies ajatteli pitkään, että hänen lisäksi myös poikaa uhkaillaan ja kiristetään. Kaikki yhteydenpito ”kiristäjien” kanssa tapahtui kuitenkin aina pojan kautta, eikä miestä koskaan uhattu suoraan.

Kiristys jatkui yli kuukauden

Pojan ja miehen välinen viestittely jatkui yli kuukauden ajan. Poika väitti, että heiltä vaaditaan aina vain lisää rahaa. Mies toimitti pojalle useissa erissä yli 28 000 euroa. Hän jätti rahat erilaisiin piilopaikkoihin, esimerkiksi taloyhtiön rappukäytävään, parkkihallin rappujen alle tai puukasojen rakoihin.

Mies koki lopulta tilanteen niin uhkaavana, että muutti hotelliin ja ilmoitti asiasta poliisille. Poliisi otti kiinni ja pidätti 16-vuotiaan pojan.

Helsingin poliisin mukaan poika kertoi ensin kuulusteluissa erilaisia sepitettyjä tarinoita häntä ja naapureita uhkaavista henkilöistä. Pojan kertoman mukaan hänelle oli tullut useamman kerran lappu postiluukusta, jossa vaadittiin aina lisää rahaa. Lisäksi hänet olisi otettu jonkun auton kyytiin, jossa oli miehiä kommandopipot päässä. Rahaa hän oli saanut oman osuutensa maksamiseen nettipelivoitoilla.

Poliisista tarina ei kuulostanut uskottavalta. Pojan puhelimesta löytyivideo, jossa hän heittelee iloiten sohvalla istuen seteleitä ilmaan. Lopulta hän kuitenkin myönsi, että oli keksinyt koko uhkailutarinan ja käyttänyt naapurilta saamansa rahat itse.

Poika tuhlasi kaikki kiristetyt rahat

Poika käytti mieheltä saamansa rahat vaatteisiin, taksilla ajeluun, nettipelaamiseen ja erilaisiin muihin hyödykkeisiin. Poliisi suoritti hänen asunnolle kotietsinnän, jonka yhteydessä takavarikoitiin vaatteita, kenkiä, vöitä, laukku, peliohjain ja noin viisi euroa rahaa. Lisäksi asunnosta löytyi muutama gramma marihuanaa.

Poliisi on selvittänyt, että poika talletti helmi-maaliskuun aikana pelitililleen noin 20 000 euroa ja sieltä oli nostettu noin 10 000 euroa. Takavarikossa ei ole muuta rahaa kuin asunnosta löydetyt noin viisi euroa, koska poika oli ehtinyt kuluttaa kaikki saamansa rahat.

Tapausta tutkii Helsingin poliisin nuorisoryhmä. Esitutkinta on loppusuoralla. Rikosnimike on törkeä kiristys.

Lisää aiheesta:

Syöpää sairastava australialaismies matkusti viime töikseen Suomeen tappamaan lastensa äidinKiristäjien uhkailema Puotilan ampuja anoi kerta toisensa jälkeen ystäviään tueksi, mutta jäi yksin – "Sanoin että stop, en halua kuulla asiasta" Poliisi: Nuoret ovat myyneet merisuolaa amfetamiinina ja kuivattuja lehtiä marihuanana – tilanteet johtaneet raakaan väkivaltaan"Pää irti, neljä ukkoa tulee ovelle" – Albaniassa lakia pakoilleen Mike Soldierin kiristyksen uhri oikeudessa: "Siitä lähtien olen joutunut katsomaan olan yli"Kadulle putoilleet kolikot houkuttivat kaidalta polulta – epäillyt kertovat, miten Turun parkkimittarien miljoonakavallus sai alkunsaLähes täydellinen rikos: Herlinin suvun perijätär siepattiin, ja poliisi päätteli syylliseksi kansainvälisen rikollisliigan – tekijäksi paljastuikin nelikymppinen perheenisä ja lakimies Turusta
RikosepäilytHelsinkiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikosepäilyt
  • Eilen11:31
    Anneli Auer

    Anneli Auer murtui kyyneliin kertoessaan lapsensa kirjeestä: "Se alkoi, rakas äiti..." – MTV seuraa

  • Eilen05:42
    Anneli Auer

    Anneli Aueria kuullaan tänään oikeudessa

  • ti21:22
    Poliisi

    HS: Poliisimiehen epäillään ahdistelleen siivoojia Porvoon poliisiasemalla

  • ma05:46
    Suomussalmi

    Henkilöauto ja linja-auto kolaroivat Suomussalmella

  • 28.11.15:04
    Rauma

    Mies tarttui rinnuksista ja huusi – näitkö tämän välikohtauksen Raumalla?