MTV Uutiset kysyi eturivin ekonomisteilta, kannattaisiko hallituksen päättää kehysriihessä veronkiristyksistä tai leikkauksista. Lisäksi ekonomistit luettelivat heidän mielestään tärkeimpiä työllisyystoimia.
Hallituksen kaksipäiväinen kehys- ja puoliväliriihi alkaa 21. huhtikuuta. Talouspolitiikan isoista linjoista tehdään siis päätöksiä jo varsin pian.
Onko nyt kipeiden sopeuttamispäätösten aika? Valtiovarainministeri Matti Vanhanen (kesk.) on sanonut, että vuosi 2022 on aikaisin ajankohta kiristystoimille, ja että sopeuttamisesta on keskusteltava tämän kevään aikana.
MTV Uutiset kysyi suomalaisilta ekonomisteilta, olisiko jo kehysriihessä heidän mielestään järkevää tehdä päätöksiä leikkauksista tai veronkiristyksistä.
Vastaajat ovat yliopistoista, tutkimuslaitoksista, etujärjestöistä sekä pankki- ja eläkeyhtiöistä, ja heidän nimensä on lueteltu jutun loppuun.
Mitä ekonomistit ajattelevat?
Hallitus ei saa isoon kysymykseen vastatessaan eri organisaatioiden ekonomisteilta yksimielistä tukea: kahdeksan ekonomistia kannattaa kiristys- tai leikkauspäätöksiä kehysriihessä, kahdeksan vastustaa.

– Ehdottomasti. Pitää olla suunnitelma ja päätöksiä. Ne voivat toki tulla voimaan myöhemmin, mutta päättää pitää, Akavan Pasi Sorjonen toteaa.
