Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Petri Karjalainen meni hämilleen KalPan erikoisesta jäähystä: "Mitä siinä pitäisi tehdä?"

1:06KalPan Hugo Galletille erikoinen jäähy TampereellaKalPan Hugo Galletille erikoinen jäähy Tampereella
Julkaistu 05.04.2024 22:40

MTV URHEILU-STT

Tappara onnistui viimein murtamaan KalPan hämmästyttävän alivoimaputken miesten jääkiekkoliigan välieräavauksessa Tampereella.

SEURANTA: Tapparalle jatkoerätrilleristä kiinnitys, Pelicansin Aatu Jämsen sankarina Lahdessa – näin SM-liigan välierien avausilta eteni

Isännät ottivat ensimmäisen kiinnityksen finaalipaikkaan 3–2 (0–1, 2–1, 0–0, 1–0) -jatkoerävoitolla ja iskivät kaksi ensimmäistä osumaansa ylivoimalla. Jatkoerän voittomaalin viimeisteli Tobias Ekberg ajassa 75.50.

KalPa oli ehtinyt nollata pudotuspeleissä 23 ylivoimaa sarjoissaan Sportia ja Ilvestä vastaan, ennen kuin Nicholas Halloran onnistui ohittamaan Stefanos Lekkasin.

Vielä perjantainakin KalPan Benjamin Korhonen vei vieraat alivoimalla 1–0-johtoon ja oli lähellä saada toisenkin alivoimamaalin nimiinsä ennen Halloranin tasoitusta.

– Meillä on ollut hyvää alivoimaa ja hyvää tuuria. Tänään oli ihan hyvää alivoimaa, mutta erittäin huonoa tuuria. Nyt tuli kaksi tuommoista, mitä harvemmin näkee samaan peliin, KalPan avausmaalin syöttänyt Jaakko Rissanen sanoi.

KalPan päävalmentaja Petri Karjalainen kummasteli Halloranin ylivoimamaalia ja Tapparan tasoitusta edeltänyttä KalPa-puolustaja jäähyä. KalPa-puolustajan katsottiin pelanneen sääntöjen vastaisesti rikkinäisellä mailalla.

Hugo Gallet’n

– En oikein tiedä, mitä siinä pitäisi tehdä. Jos maila katkeaa, se pitää pudottaa jäähän. Nyt kun sen pudotti, annettiin jäähy siitä, että sen pudotti siihen kohtaan, Karjalainen ihmetteli.

Välierien toinen ottelu pelataan heti lauantaina Kuopiossa.

Lisää aiheesta:

Ilveksen unelma elää – KalPa taipui, kohutaklaus kuohuttiArtem Zagidulin epäonnistui, Lukon ilta lähti aivan väärään suuntaan – HIFK voiton päässä välieristäHIFK hallitsi ottelua Oulussa, mutta on silti vain tappion päässä pronssiottelusta – "Harmittaa vietävästi"Tappara-valmentaja hillittynä: "Käänteitä on vielä varmasti edessä""Surkeaa, tuo sankari tekee maalin" – Pekka Virta suivaantui tuomarityöskentelyynKalPa-valmentaja sätti tuomarit: "Ihmetyttää, ketä valitaan ja miten"
LiigaTapparaKalPaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 20:22
    HPK

    Tyly putki katkesi SM-liigan surkeimman vierasjoukkueen kustannuksella – "Karua, jos olisimme taas hävinneet"

  • 20:05
    SaiPa

    Raju näytös – Raimo Helminen tiukkana: "Valehtelevat todella paljon"

  • 19:07
    HIFK

    Oho: HIFK jysäytti yllätyksen SM-liigassa

  • 18:27
    TPS

    Karmivaa menoa: TPS sai kylmää kyytiä Turussa

  • 17:40
    Sport

    Dramaattinen ratkaisu 23 sekuntia ennen loppua: Antti Raannan varusteet lensivät – Doug Shedden juhlii avausvoittoa