Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Karannut kakadu aiheutti pelastustehtävän Kalajoella

Pelastuslaitos ei onnistunut ottamaan karannutta papukaijaa kiinni. Kuvituskuva.
Pelastuslaitos ei onnistunut ottamaan karannutta papukaijaa kiinni. Kuvituskuva.AAP IMAGE
Julkaistu 30.01.2025 23:51(Päivitetty 31.01.2025 06:00)
Toimittajan kuva

Johanna Pakarinen

johanna.pakarinen@mtv.fi

Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitos sai hälytyksen eläimenpelastustehtävästä Kalajoella. 

Torstai-iltana kello yhdeksän aikaan tulleen ilmoituksen mukaan kakadu-lemmikkipapukaija oli karannut kotoaan jonkin aikaa aikaisemmin ja sen omistaja oli paikantanut linnun erään talon pihassa olevan korkean kuusen latvaan. 

Pelastuslaitoksen mukaan lintua ei kuitenkaan saatu houkuttelemalla alas puusta. Trooppiseen lämpöön tottunut papukaija on kylmässä Kalajoen viimassa vieraassa ympäristössä, joten paikalle hälytettiin pelastuslaitos apuun.

Paikalle hälytettiin kaksi yksikköä, sammutusyksikkö sekä puomitikasauto. 

Linnun lähelle päästiin puomitikkaan avulla ja palomiehet yrittivät ottaa eläintä kiinni haavilla, mutta se karkasi viime hetkellä ja lensi näkymättömiin.

– Lintu pääsi karkaamaan. Sitä etsittiin noin tunnin ajan, mutta sitä ei etsinnöistä huolimatta valitettavasti löytynyt, kertoo päivystävä palomestari Joona Meriläinen MTV Uutisille.

Pelastuslaitokselta kerrotaan, että omistajien kanssa on sovittu, ettei pelastuslaitos tässä vaiheessa enää jatka etsintätyötä. He sopivat, että omistajat jatkavat linnun paikantamista itsenäisesti. 

– Kalajoella on lämpötilat nollan tuntumassa ja jonkin verran sataa lunta. Onneksi ei ole kuitenkaan pakkaskelit.

Meriläinen kertoo, että karanneen papukaijan omistajilla on toinenkin papukaija, joka saatetaan ottaa avuksi etsintöihin valoisan aikaan.

– Mahdollisesti myös huomenna yrittävät toisen papukaijan äänellä ja muilla keinoin saada houkuteltua papukaijan esiin.

Lisää aiheesta:

Pelastuslaitoksella likainen tehtävä Kauhajoella: "Nämä ovat mielenkiintoisia työpäiviä"Pelastuslaitoksella outo tehtävä Lieksassa: "Emu karkuteillä"Voi ressukkaa! Jäniksen perään sännännyt ajokoira pelastettiin voipuneena jäiden keskeltä saarestaJoutsenen pelastusoperaatio sai odotettua isommat mittasuhteet, kun jää ei kannatellutkaan pintapelastajia – siipirikkoinen lintu napattiin turvaan haavin avulla: "Se vain ui venettä karkuun"Isokokoinen koira putosi jäihin Iissä – katso videolta, miten se saatiin pelastettua! "Koira oli kovin väsynyt ja kylmettynyt, mutta hengissä!"Järven jäällä erikoinen takaa-ajo – äkäinen joutsen räpiköi karkuun pintapelastajia
Luonto ja eläimetKalajokiPelastuslaitosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • 06:14
    Hirvet

    MTV Uutiset oli mukana Antin ensimmäisessä hirvijahdissa – "Se juttu ei ole saaliin saaminen"

  • Eilen11:54
    Joulu

    Kuusitrenditkin muuttuvat: "Disney-pullukka" on historiaa – tällaisen kuusen suomalaiset nyt haluavat

  • ma18:02
    Indonesia

    Tuhotulva tappoi parissa päivässä jopa kymmenesosan uhanalaisista ihmisapinoista – sukupuutto uhkaa

  • ma06:15
    Yhdysvallat

    Viinakaupassa riehunutta humalaista pesukarhua epäillään aiemmista rikoksista

  • 12.12.21:16
    Ilmastonmuutos

    Amazonin sademetsä muuttumassa "hypertrooppiseksi": Ei ole tapahtunut miljooniin vuosiin