Nashville Predatorsin Pekka Rinteen kobramainen hanskakäsi on saavuttanut maailmanlaajuista mainetta.
ESPN on rakennellut juttusarjaa, jossa se tekee jokaiselle pelipaikalle täydellisen jääkiekkoilijan. Patrik Laine sai kunnian luovuttaa maailman nopeimman laukauksensa täydelliselle NHL-hyökkääjälle.
Suomalaiset maalivahdit pääsivät hyvin esille, kun mediajätti poimi ominaisuuksia NHL-veskareilta. Paras hanskakäsi on Nashville Predatorsin Pekka Rinteellä.
– Rinne kutsui hanskaansa joskus paikaksi, jossa irtokiekot kuolevat. Rinteen hanska muistuttaa Major League Baseballin sorttia, ja siihen on syynsä. Rinne kasvoi Suomessa pelaten pesäpalloa, baseballin kaukaista serkkua, kuului perustelu.
Jutussa mainittu pelipaikka sortti on niin sanottu ylimääräinen etukenttämies, jonka paikka on kakkos- ja kolmospesän välissä. Hän joutuu käyttämään usein nopeaa hanskakättä kuten jääkiekkomaalivahtikin.
Paras irtokiekkojen kontrollointikyky on artikkelin mukaan Boston Bruinsin Tuukka Raskilla.
– Rask ei ollut uransa alussa eliittiluokan irtokiekkojen kontrolloija. Se osa-alue on todella kehittynyt, todettiin perusteluissa.