Paperitehtaiden työntekijät aloittivat tänään lakkonsa. MTV Uutiset vieraili Lohjalla Kirkniemen paperitehtaalla, jossa työntekijät ovat turhautuneita pitkittyneihin neuvotteluihin.
Video: Tyhjeneekö paperitehdas kokonaan, kun lakko alkaa? Katso Kirkniemen paperitehtaan pääluottamusmies Harri Lindholm haastattelu kokonaisuudessaan yllä olevalta videolta.
Kirkniemen paperitehtaan sisääntuloportti on maanantaiaamuna hiljentynyt aamukuudelta kotiin lähteneiden vuorolaisten jälkeen.
Syynä on Paperiliiton ja Metsäteollisuuden välinen kiista, johon ei saatu sopua eilen illalla käydyissä neuvotteluissa. Tästä syystä paperiteollisuuden tuotannollinen toiminta loppui varhain maanantaiaamuna, ja yhteensä Paperiliiton 9 000 jäsentä aloitti lakon, jonka tarkoitus on kestää kaksi viikkoa.
Kirkniemen paperitehtaalla lakkoilevan henkilöstön yhteenlaskettu määrä on 500 henkilöä.
– Suoraan sanottuna jengillä oli aamulla aika p*ska fiilis. Jengi on kypsynyt siihen, että neuvottelukertoja on ollut nelisenkymmentä ja taitaa olla vielä muutama päälle, eikä työnantajalla ole minkäänlaista halua neuvotella oikeasti asioista, Kirkniemen paperitehtaan pääluottamusmies kuvailee tunnelmia työntekijöiden keskuudessa.