Itävallasta löydetty pakolaisia kuljettaneen suomalaisen kuorma-auton omistaa helsinkiläinen yritys. MTV Uutisten tietojen mukaan kuorma-autoa käyttää Alizadeh Oy Helsingistä. Kukkien kuljettamiseen tarkoitetusta kuorma-autosta löytyi sunnuntaina 42 pakolaista.
Itävallan poliisi kertoi tuoreeltaan MTV Uutisille, että pysäytetyssä kuorma-autossa on suomalaiset rekisterikilvet sekä suomenkielinen yrityksen nimi.
Autoa kuljettaneet kaksi irakilaismiestä on pidätetty.
– Autossa kuljetettiin 42 pakolaista, joista on 29 miehiä, viisi naisia ja kahdeksan lapsia, kertoo poliisipäällikkö Erich Graschü Ylä-Itävallan poliisista MTV Uutisille.

Itävaltalainen sanomalehti Die Neue Kronenzeitung kertoo, että pakolaiset olivat löydettäessä hyvässä kunnossa. Lehden mukaan pakolaiset ovat Syyriasta ja Afganistanista.
Lue myös: Itävallasta löytyi pakolaisia Suomeen rekisteröidystä kuorma-autosta.

