Pieni lentokone näyttää törmänneen Pekingin korkeimpaan rakennukseen Kiinassa, kertoo uutiskanava CNN.
CNN:n toimittaja kertoo nähneensä, miten 109-kerroksisesta CITIC Tower -pilvenpiirtäjästä evakuoidut ihmiset ovat kokoontuneet kadulle rakennuksen sisäänkäynnin läheisyyteen. Paikalla on myös paloautoja, poliisiautoja sekä ambulanssi.
Sosiaalisessa mediassa on CNN:n mukaan materiaalia, jossa näkyy romua putoavan rakennuksesta. Lisäksi materiaalissa näkyisi lentokoneen pyrstöosa.
CNN kertoo, että verkossa julkaistuissa kuvissa näkyvä lentokoneen rekisteritunnus viittaa Kiinassa valmistettuun pienlentokoneeseen
Mahdollisista uhreista tai rakennuksen vaurioista ei heti ollut käytettävissä tarkkaa tietoa, kertoo STT. Sosiaalisessa mediassa julkaistuissa videoissa rakennus ei näytä kärsineen pahoja vahinkoja.
