Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Päivystykseen joutunut Annimari Korte puhuu kauden jatkosta – "Ei ole koskaan käynyt tuolla lailla"

Annimari Korte juoksi keskiviikkona Jyväskylän GP-kisoissa 100 metrin aitojen alkuerän, mutta oli kolhinut sitä ennen kättään.
Annimari Korte juoksi keskiviikkona Jyväskylän GP-kisoissa 100 metrin aitojen alkuerän, mutta oli kolhinut sitä ennen kättään.Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 08.06.2023 06:59
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Annimari Kortteella on myönteistä kerrottavaa keskiviikkona kolhimastaan kädestä. Aituri aikoo kilpailla jälleen myöhemmin tällä viikolla.

Korte kertoi keskiviikkona lyöneensä kätensä kovaa aitaan Jyväskylän GP-kisojen alkuverryttelyssä. Hän juoksi sen jälkeen 100 metrin aitojen alkuerän, jonka voitti ajalla 12,98, ja olisi halunnut juosta finaalinkin, mutta lääkäri ei antanut, ettei tulisi pahempaa vammaa.

Vasen käsi siteessä ollut Korte sanoi Ylen tv-haastattelussa olleensa lähdössä päivystykseen katsomaan, onko sormi tai ranne murtunut.

Korte antoi sittemmin ilahduttavan päivityksen yöllä Instagramin tarinaosiossaan autossa kuvatussa videossa. Hän kiitti saamistaan tsemppiviesteistä ja kertoi olevansa matkalla kotiin. Kahdeksalta aamulla luvassa on magneettikuvaus.

– Ei ole koskaan käynyt tuolla lailla, että käsi näin pahasti osuisi aitaan. Etusormi on osunut monta kertaa pikkaisen, mutta nyt kävi pikkaisen pahemmin. Se ei kuitenkaan tule haittaamaan kesäkauden jatkoa. Sunnuntaina aion olla starttiviivalla, oli kädessä mitä tahansa, Korte sanoi.

Korte oli eiliseen asti vielä 100 metrin aitojen Suomen ennätysnainen. Reetta Hurske kuitenkin pyyhkäisi Jyväskylässä alkuerässään ajan 12,70, jolla hän löi Kortteen vuodelta 2019 olleen SE:n kahdella sekunnin sadasosalla. 

Lisää aiheesta:

Lotta Harala soitti ennätyksen tehtyään Suomeen ja muutti suunnitelmaa – aiturilla on herkullista kerrottavaaAnnimari Kortteen hirmuaika oli lähellä jäädä juoksematta – aituritähdeltä puhuttava paljastus viime päivien painajaisesta: "Pahin kipu mitä ollut"Lotta Harala jälleen kovassa vauhdissa – Annimari Kortteen tilanne herättää huoltaAnnimari Kortteella edessään päätös kisakauden jatkosta – selvitti vaivansa laatuaAnnimari Kortteen kisasta täysi pannukakku –  finaalipaikka jäi haaveeksi TurussaAnnimari Korte suuntaa Unkarista suoraan magneettikuvaan – kilpaili kovasta krampista huolimatta: "Ei varmaankaan olisi kannattanut"
YleisurheiluAnnimari KorteUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • Eilen14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • Eilen07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • to18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa

  • ti19:01
    Topi Raitanen

    Topi Raitaselta ankea päivitys terveystilanteestaan – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"

  • 23.10.18:34
    Doping

    Myönsi dopingin – yleisurheilun ME-nainen vuosiksi ulos