Levin rakennuttanut yrittäjä Päivikki Palosaari uskoo, että ihmisiä kiehtoo Lapissa mystinen ympäristö. Hän on itsekin arjessaan yhteydessä henkimaailmaan.
– Elämme Lapissa napapiirin pohjoispuolella keskellä sivistystä, mutta kuitenkin ihmeellisten juttujen keskellä. Täällä pitäisi leveysasteiden perusteella olla siperialaiset talvet, mutta Golf-virran ansiosta ulkona pärjää kylmimpinäkin vuodenaikoina. Vaihtelu on mahtavaa: vuoden pimeimmästä päivästä menee 24 viikkoa keskiyön aurinkoon, Päivikki Palosaari kertoo.
Palosaaren mielestä myös ihmisten tiivis yhteys henkimaailmaan on Lapin erityisyys.
– Pyydän ja saan itsekin henkimaailmalta apua päivittäisessä elämässä. Oma äitini, joka on shamaani, käy vielä kahdeksankymppisenäkin päivittäin siunaamassa rakennustyömaan, jolle teemme uusia asuntoja.
– Toki ihminen voi meditoida ja olla henkinen vaikka keskellä New Yorkia, mutta tällaisessa ympäristössä se on helpompaa. Luonnon lähellä elävät aistivat herkemmin luonnossa tapahtuvia asioita, Palosaari sanoo.
Studio55.fi/Piia Simola
"Kestitsimme koko McLarenin tiimiä" – Tämän takia ulkomaalaiset turistit pitävät Lapista
Päivikki Palosaari: Näin Lapin matkailua pitäisi kehittää
Laittaisitteko revontulet päälle? Nämä ovat turistien hassuimmat kysymykset Suomesta
Venäläisillä turisteilla Suomessa yllättävä ongelma
Raavaat vartiomiehet kohtasivat selittämättömän: Mitä Lapissa tapahtui?
Opas kertoo epäonnisesta Lapin-matkasta: Meille tarjottiin karvaisia voileipiä
Katso, lytätäänkö suomalaiset: Näiden maiden kansalaiset ovat törkeimpiä turisteja!