Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pahin ohi vai edessä vasta syksyllä – miksi asiantuntija-arviot Suomen koronahuipusta vaihtuvat koko ajan?

6:28Miksi ennusteet epidemiahuipusta vaihtelevat koko ajan? Taustalla kaksi syytäKoronavirusepidemian huipun ennustaminen on suurta arpapeliä asiantuntijoillekin. Onko huippu ohi vai tuleeko se syksyllä? Entä jos huippuja onkin useita? MTV Uutiset Live otti selvää.
Julkaistu 27.04.2020 19:12
Toimittajan kuva
Janne Ahjopalo

janne.ahjopalo@mtv.fi

Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

@RaijaKantomaa

Koronavirusepidemiassa voidaan nähdä Suomessa useita huippuja. Julkisuudessa on liikkunut monenlaisia arvioita epidemian rajuimmasta vaiheesta.

Evoluutiobiologi Tuomas Aivelo Helsingin yliopistosta pitää ensinnäkin määritelmää koronavirusepidemian huipusta ongelmallisena.

– Emme ole millään kauniilla ja selkeällä käyrällä, että tämä epidemia menisi yhtenä aaltona läpi Suomen. 

Tilanne riippuu Aivelon mukaan siitä, kuinka paljon rajoitustoimenpiteitä tehdään ja miten niitä puretaan.

– Jos haluamme tehokkaat rajoitustoimet, epidemian koko pienenee ja meillä on jo tietynlainen huippu takanapäin. Toisaalta nyt kun puretaan rajoituksia ja jos epidemia lähtee uudelleen leviämään, huippuja saattaa tulla uudestaan.

– Lopputuloksena voi olla, että hyvin harva suomalainen on saanut tartunnan ja suurin osa on alttiina.

Lue myös: Mistä eläimestä korona on peräisin? Saako sairastunut immuniteetin? Onko korona jo ehtinyt muuntua? Tässä viisi koronafaktaa, jotka taudista tiedetään

Ei vuoria, vaan perunapeltoa

Tutkija Tuomas Aivelo pitää todennäköisimpänä skenaariona, että koronahuippuja nähdään Suomessa useita.

– Tai voiko edes sanoa, että huippuja. Ei ne mitään vuoria välttämättä ole. Perunapellossa ei kauheasti huippuja ole.

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin toimitusjohtaja Juha Tuominen ei pidä mitenkään ihmeellisenä sitä, että arviot koronavirusepidemian huipusta ovat vaihdelleet kaiken aikaa.

– Koronaepidemian huipusta on vaikea sanoa. Rajoitustoimet ovat purreet varsin hyvin. Tämän lisäksi emme oikein tunne virusta.

– Monet koronavirukset kiertävät vuodessa siten, että ne ovat aktiivisimmillaan talvikaudella ja laantuvat kesäksi. Miten asia on tämän koronaviruksen kohdalla, sitä emme vielä tiedä, jatkaa Tuominen. 

Ovatko Suomen ylimmät terveysviranomaiset olleet väärässä, kun virusepidemian huippua on julistettu milloin mihinkin ajankohtaan?

– Kaikki ovat olleet ihan oikeassa. Ensin mallinnettiin, mitä tapahtuisi, jos mitään ei tehdä. Sen jälkeen kun tehtiin rajoituksia, [korona]huippua saatiin tiputettua alas ja tasattua. Nyt on se tasainen vaihe, sanoo HUSin Juha Tuominen.

Koronavirusepidemian hidastuminen sisältää pitkään jatkuessaan suuren riskin myöhemmästä isosta epidemiasta, arvioi Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) hallitukselle viime keskiviikkona. Samalla THL arvioi, että koronavirusepidemian voimakas hidastuminen pidentää epidemian kestoa erittäin merkittävästi. Asiasta voit lukea enemmän tästä: 

THL:n selvitys: Koronavirusepidemian hidastuminen sisältää suuren riskin suuremmasta epidemiasta myöhemmin

Katso tutkija Tuomas Aivelon ja HUSin Juha Tuomisen laajempi haastattelu ylläolevalta videolta!

Lisää aiheesta:

Husin Mäkijärvi: Vuodeosastopotilaiden määrä ei ole enää noussut viimeisten päivien aikana – tehohoidon tarve vielä lievässä nousussaTartuntamäärien lasku pysähtyi – pilaavatko Intian koronamuunnos ja puistobileet suomalaisten kesähaaveet? Näin arvioi Asko Järvinen HUS:staPäättyykö koronapandemia koskaan ja tuliko koronan muuntumiskyky yllätyksenä? Asiantuntijoilta pysäyttävät vastauksetKoronaa on torjuttu aktiivisemmin kuin mitään aiempaa influenssaa – nähdäänkö toista aaltoa lainkaan? Virusprofessori näkee edessä kolme vaihtoehtoa – "suunta ollut erittäin hyvä"Kun rajoitustoimet puretaan, taistelu koronaa vastaan jatkuu yhä – Helsingin yliopiston professori: "Toinen aalto on erittäin todennäköinen"Koronaviruksen toinen aalto olisi Suomessa hyvinkin mahdollinen, mutta sen voimakkuutta tai ajankohtaa on lähes mahdoton ennustaa – professori: ”Tässä on kolme vaihtoehtoa”
KoronavirusTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin