Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

THL:n selvitys: Koronavirusepidemian hidastuminen sisältää suuren riskin suuremmasta epidemiasta myöhemmin

1:37Tautipiikin uskotaan olevan ohi osassa EurooppaaAiemmin uutisissa: Tautipiikin uskotaan olevan ohi osassa Eurooppaa
Julkaistu 27.04.2020 16:03

MTV UUTISET – STT

Koronavirusepidemian hidastuminen sisältää pitkään jatkuessaan suuren riskin myöhemmästä isosta epidemiasta, arvioi Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) hallitukselle viime keskiviikkona. Samalla THL arvioi, että koronavirusepidemian voimakas hidastuminen pidentää epidemian kestoa erittäin merkittävästi.

Asia selviää valtioneuvoston kanslian STT:lle toimittamasta taustamateriaalista, joka esiteltiin hallitukselle viime keskiviikkona.

Samaisen aineiston mukaan THL on laskenut 57 tehohoitojakson perusteella, että covid-19-tehohoitokuolleisuus on noin 14,5 prosenttia ja yli 70-vuotiailla 40–50 prosenttia.

Tehohoidon kapasiteetti on THL:n muistion mukaan riittänyt  niin hyvin, että koronaviruspotilaiden hoitoon varattua kapasiteettia voitaisiin jopa pienentää.

– Teho-osastojen kuormitus on ollut suurinta Hus-alueella, mutta sielläkin lisätty kapasiteetti on riittänyt hyvin, materiaalissa todetaan.

Kuormitus alittanut ennusteet

Maaliskuussa julkisuuteen tulleessa sairaala- ja tehohoidon kapasiteettia mittaavassa ennusteessa arvioitiin, että epidemian huipun aikana yhtä aikaa sairaalahoidossa olisi hieman yli 900 potilasta.

Tässä maaliskuun 25. päivänä julkaistussa ennusteessa arvioitiin, että tehohoidossa olisi samanaikaisesti 280 potilasta epidemiahuipun aikaan. Ennuste tehtiin sillä oletuksella, että yksi ihminen tartuttaisi aina edelleen 1,6 ihmistä.

Kun tarkastellaan toteutuneita tehohoitolukuja ja verrataan niitä ennusteeseen, ei luvuissa ole vielä tultu lähellekään ensimmäisen ennusteen huippua.Toistaiseksi tehohoidossa on ollut enimmillään reilut 80 potilasta yhtä aikaa.

Kuormitus oli suurinta huhtikuun toisella viikolla, jonka jälkeen kehitys on ollut laskusuuntaista. Myös THL:n materiaalin mukaan päivittäin tehohoitoon tulevien epäiltyjen koronaviruspotilaiden määrä oli huipussaan 8. huhtikuuta.

Ikäihmiset säästyneet taudilta hyvin Ruotsiin verrattuna

Suomessa tiedetyt tautitapaukset painottuvat 20–59-vuotiaisiin. THL:n materiaalin mukaan ikäihmisten tapauskuolleisuus onkin Suomessa selvästi matalammalla tasolla kuin esimerkiksi Ruotsissa, jossa tautitapauksia on ollut merkittävästi enemmän vanhemman väestön keskuudessa.

Tapauskuolleisuus lasketaan suhteuttamalla kuolleiden määrä vahvistettuihin tapauksiin.

Lue lisää: Asiantuntijan mukaan koronaepidemian tautihuipun ajankohta riippuu poliittisista päätöksistä: "Päätökset voivat kääntää virusepidemian suunnan totaalisesti"

Lisää aiheesta:

Puolet Suomen koronakuolemista on raportoitu tänä keväänä – näin HUSin Järvinen selittää synkkää ilmiötä"Epidemia vaikuttaa nyt hidastuvan, suositusten ja rajoitusten vaikutus näkyy" – tällainen on koronatilanne nytTehohoidon tarve on kasvanut selvästi viime viikkoina, ja pahin voi olla vielä edessä – professori varoittaa: "Jos potilasmäärä merkittävästi kasvaa, niin.."Tehohoidossa oli maaliskuussa koronapotilaita enemmän kuin koskaan epidemian aikana – tämä potilaista nyt tiedetäänMTV seurasi THL:n infoa: 294 uutta tartuntaa, vain pieni osa syksyllä koronatartunnan saaneista kuuluu riskiryhmiin – tarve sairaalahoidolle kasvanut jo 40-vuotiaillaTHL:ltä ennuste epidemian kestosta julki: Ainakin yli 11000 joutuu Suomessa sairaalaan ja 3600 tehohoitoon koronaviruksen vuoksi – nyt tartuntoja on 880, tehohoidossa 22
KoronavirusTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella