Outi Ojala: Suomi ei nouse lamasta leikkaamalla
Studio55.fi-lähetyksessä vieraillut poliitikko Outi Ojala sanoo, että Suomi ei nouse lamasta pelkillä säästöillä.
Entinen vasemmistoliiton kansanedustaja Outi Ojala sanoo toivovansa, että vaalikeskusteluissa puhuttaisiin myös muusta kuin säästöistä ja leikkauksista.
– Nyt tarvitaan ihan uudenlaista otetta ja vaihtoehtoisia näkymiä, että ei Suomea nosteta lamasta leikkaamalla.
Ojalan toimiessa eduskuntaryhmän puheenjohtajana tehtiin myös vaikeita leikkauksia, mutta hän sanoo, että jos lähtöasetelmassa ainoa vaihtoehto on ruveta säästämään, on se huono asia. Hänen mielestään vaihtoehtoja ja tavoitteita tulisi olla enemmän.
Ojala sanoo, että vaikka Suomi on vauras maa, tarvitaan silti työtä, uusia investointeja ja tulevaisuudenuskoa. Hän sanookin olevansa huolissaan siitä, että suomalaiset eivät investoi tällä hetkellä.
– Olemme vauraampia kuin koskaan aikaisemmin. Minusta tuntuu, että meillä on vähän liian laiskaa pääomaa täällä.
Taloudellisen laman lisäksi Ojalan mielestä Suomi kärsii myös henkisestä lamasta.
– Meillä jotenkin tulevaisuudenusko puuttuu tällä hetkellä. Ja toivon todellakin, että näitten vaalien jälkeen tulisi sellainen usko tulevaisuuteen, että me pärjätään ja päästään eteenpäin. Ollaan me päästy ennenkin.
Kuinka Ojala kommentoi vasemmistoliiton puheenjohtaja Paavo Arhinmäkeä? Mitkä asiat seuraavan hallituksen tulisi hänen mielestään ensisijaisesti hoitaa? Katso koko lähetys!
Uusimmat
-
14:23
Iäkäs pariskunta putosi moottorikelkalla jäihin ja hukkui – kaksi onnettomuutta vaati ihmishenkiä sunnuntaina Varsinais-Suomessa
-
13:49
Venäläisurheilijoiden paluu oli liikaa – suomalainen huippukilpailu peruttiin protestina
-
13:44
Olympialaisissakin Suomea edustanut nuorten MM-mitalisti lopettaa uransa 24-vuotiaana
-
13:34
Onnibus syttyi tuleen ja matkustaja Hannaa pyydettiin siirtymään kauemmas – kun hän palasi, oli luvattu varakyyti jo mennyt
-
13:30
Näin entiset ja nykyiset Salkkarit-näyttelijät kommentoivat Jasmin Voutilaisen poismenoa: "Ei löydy sanoja"
-
13:29
Yhdysvalloissa kaatuneen Signature Bankin talletuksille ja lainoille löytyi ostaja – koko pankki ei kelpaa kellekään
-
13:27
Luistin viilsi Jenni Hiirikoskea kaulaan – tältä epäonninen tapahtumaketju näytti: "Tunsin ja näin kaiken sen veren"
-
13:17
Nainen järkyttyi: Pyton kurkisti pöntöstä vain hetki istunnon jälkeen Thaimaassa – kärmestä ei kolosta niin vain irrotettukaan
-
13:06
Suomalainen kurkku rikkoo maailmanennätyksiä – yllättävät faktat suosikkivihanneksesta
-
12:52
Yksi asia jäi kaivelemaan Kalle Rovanperää – syy harmitukseen oli suoraan nähtävissä: "Aika paljon piti sen takia höllätä"
-
12:45
15-vuotias haaveili väkivallasta, hakkasi ensimmäisen sopivan uhrin, potki päähän ja kuvasi teon videolle Helsingissä – ehdollista vankeutta
-
12:32
Tästä viikateiskusta ei tullut pelikieltoa SM-liigassa – Pelicansin urheilupomo tyrmistyi: "Absurdi tilanne"
-
12:30
Xi Jinping on saapunut Moskovaan – MTV seuraa sotaa
-
12:29
Kreml vahvistaa: Xi ja Putin keskustelevat Kiinan rauhansuunnitelmasta Ukrainaan
-
12:19
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
12:15
Esko Eerikäinen kertoo kasvotatuoinneistaan: "Ristit on osoitettu kunnioittamaan näitä kahta ihmistä"
-
12:07
Ulkoministeri Haavisto: "Kauheaa, jos Ukrainan puolustus kaatuisi ammuspulaan" – sotateollisuus ehkä kolmeen vuoroon
-
12:05
Alkuviikko on kevätauringon ja lumisateen mittelöä: "Sohjoa tulee", eteläänkin
-
11:53
Mies houkutteli 9–15-vuotiaita tyttöjä lähettämään itsestään seksuaalisia kuvia ja videoita Snapchatissa – oikeus määräsi lähes 70 000 euron korvaukset
-
11:36
OmaKela-palvelussa häiriö
-
Lataa lisää