Osterivaahtoa ja karkkikastiketta! Poimi talteen Kokkisodan viidennen jakson jännittävät reseptit
Kokkisodan juontaja Sikke Sumari ja viidennen jakson vieras Eero Ritala. Saku Tiainen
Julkaistu 27.12.2018 06:00
MTV VIIHDE
Kokkisodan viidennen jakson resepteistä löytyy niin mereneläviä kuin karkkiakin.
Kokkisodan uusimman kauden viidennessä jaksossa nähdään tuttuun tapaan juontajana Sikke Sumari. Vieraina häärivät tällä kertaa Ex-onnelliset -sarjan näyttelijät Mikko Nousiainen ja Eero Ritala.
Poimi jakson mielikuvitukselliset reseptit talteen!
Aseta 2 parmankinkkusiivua suoraan uuniritilän päälle ja paista 220 asteisessa uunissa noin 5 minuuttia, tai kunnes ne ovat ripirapeita.
Hienonna loput parmankinkut suikaleiksi. Laita voi ja rosmariini kuumalle pannulle. Leikkaa kokonainen valkosipuli poikittain puoliksi ja hiero sitä pannuun leikkauspinta alaspäin antamaan makua öljyyn. Lisää paahtoleipäpala pannulle ja paista molemmin puolin. Kun paahtoleipä on rapea, nosta se pois ja riko kananmuna pannuun ja lisää kerma sekä parmankinkku. Sekoita kokkeliksi ja lisää silputtu, uunissa paahdettu parmankinkku ja tuoretta rosmariinia. Mausta suolalla ja pippurilla.
Kasaa munakokkeli paahdetun leivän päälle ja koristele tillillä.
Karamellisoitu kinkku-kirsikkatoast Mangosmoothie
Karamellisoitu kinkku-kirsikkatoast
4 viipaletta parmankinkkua 2 palaa vehnäpaahtoleipää ½dl sokeria 1dl pakastettuja, kivettömiä kirsikoita 30g voita ½ dl vettä
Irroita parmankinkkuviipaleet toisistaan ja levitä ne sekä paahtoleipäviipaleet uunipellille. Ripottele kinkuille ja leiville rosmariinia ja paahda 200-asteisessa uunissa noin 5 minuuttia. Sulata sokeri kattilassa ja lisää kirsikat ja voi. Paahda kunnes sokeri ja voi keittyvät karamelliksi, lisää vesi ja keitä kunnes seos saostuu. Kokoa annos lusikoimalla kirsikkakompottia paahtoleiville ja viimeistelemällä rapeilla parmankinkkuviipaleilla. Koristele lehtipersiljalla.
2 osteria 1dl kermaa 1 valkosipulinkynsi Tomaatticoulis 2dl tomaattimehua 100g vihreitä tomaatteja 2 valkosipulinkynttä ½ sipuli tuoretta basilikaa ½ prk kikherneitä 1tl suolaa myllystä ½ tl mustapippuria myllystä
Tee tomaatticoulis. Leikkaa vihreät tomaatit kuutioiksi. Suikaloi sipuli ja hienonna valkosipulin kynnet. Mittaa tomaattimehu kattilaan ja lisää valkosipuli, sipuli, basilikaa ja kikherneet ja hauduta noin 10 minuuttia. Mausta suolalla ja pippurilla.
Valmista osterivaahto. Kaada kerma kasariin ja keitä miedolla lämmöllä kasaan, noin 3 minuuttia. Avaa osterit. Lisää hienonnettu valkosipuli sekä osterien lihat ja mehut kerman sekaan pannulle. Vaahdota seos tehosekoittimessa juuri ennen tarjoilua.
Riko kananmuna laakeaan kulhoon ja vatkaa sen rakenne rikki. Laita vehnäjauhot toiselle laakealle lautaselle ja raasta cheddarjuusto kolmannelle, levitä korppujauhot neljännelle lautaselle. Kasta tonnikalapihvi vehnäjauhoihin, sitten munaan, seuraavaksi raastettuun cheddar-juustoon ja lopuksi korppujauhoihin.
Sulata iso nokare voita pannussa, lisää voihin hienonnettua rosmariinia ja timjamia antamaan makua. Paista tonnikalapihvi rapeaksi molemmin puolin. Paista muutama minuutti molemmin puolin, mausta tonnikalapihvi mustapippurilla sekä sormisuolalla.
Tarjoa tonnikala tomaatticoulis’n ja vaahdotettujen ostereiden kera.
Karamellisiirappidippi
100g sinisiä karkkeja
Hienonna puolet irtokarkeista veitsellä ja laita pieneen kasariin miedolle lämmölle ja sulata välillä sekoitellen. Tarjoa loput karkit lämpimän dipin kera.
Valuta kikherneet, säästä säilontaliemi kastikkeeseen. Painele kikherneitä kuivaksi keittiöliinalla. Levitä kikherneet uunipellille leivinpaperin päälle. Mausta herneet paprikalla ja cayennepippurilla ja laita 220-asteiseen uuniin paahtumaan noin 15 minuutiksi tai kunnes herneiden pinta on rapea.
Leikkaa tempeh ohuiksi viipaleiksi. Leikkaa portobellosienet ohuiksi viipaleiksi. Laita tilkka öljyä pannuun ja kuumenna, lisää tempehviipaleet ja paista öljyssä rapeiksi. Lisää soijakastike, kiehauta ja paistele kunnes soija glaseeraa tempehviipaleet. Nosta tempeh pannulta, lisää pannuun öljyä ja paista sitten sienet samalla pannulla muutaman minuutin ajan.
½ pkt kikherneitä ½ dl vettä Ripaus cayennepippuria ½ tl suolaa myllystä 0,5tl mustapippuria myllystä Tuoretta korianteria
Kuumenna grillipannu ja hiero kaalilohkoihin öljyä. Paistakaalilohkoihin kaunis grillipinta ja nosta sitten uunivuoassa 180-asteiseen uuniin kypsymään loppuun.
Sekoita soijakastike, inkivääri, chili, korianteri ja basilika ja mausta lohkot paahdon jälkeen.
Tee kikhernekastike. Soseuta kikherneet ja vesi tehosekoittimessa. Mausta suolalla, pippurilla, cayennepippurilla ja korianterilla.
Kuori mango ja leikkaa se kuutioiksi. Hienonna sipuli. Kuullota sipuli kasarissa öljyssä ja lisää chili ja valkoviinietikka, keitä kasaan. Lisää mangon sekaan.