Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Osa matalasta syntyvyydestä saattaa selittyä lasten saannin lykkäämisellä

Lehtikuva
Julkaistu 30.01.2020 07:09

MTV UUTISET - STT

Osa Suomen matalasta syntyvyydestä saattaa selittyä lasten saannin lykkäämisellä. Asia käy ilmi Eläketurvakeskuksen (EKT), Helsingin yliopiston ja Max Planck -instituutin hankkeesta, jossa kehitettiin tilastollisia skenaarioennusteita hedelmällisyydelle.

Tarkoitus oli selvittää, miltä osin Suomessa havaittu syntyvyyden lasku on luonteeltaan pysyvää ja miltä osin tilapäistä. Tilastokeskus kertoi viikko sitten, että viime vuonna kokonaishedelmällisyysluku oli mittaushistorian alhaisin eli 1,35. Luku kertoo, kuinka monta lasta Suomessa asuvat naiset keskimäärin saavat elinaikanaan. Viime vuonna Suomessa syntyi yhteensä 45 600 lasta.

Hankkeen tutkijoiden uskottavimpana pitämän skenaarion mukaan on todennäköistä, että osa nykyisestä matalasta syntyvyydestä johtuu lasten saamisen lykkäämisestä. Kun lykkääminen päättyy, kokonaishedelmällisyysluku kääntyy kasvuun.

Lykkäämisskenaarion mukaan seuraavien vuosikymmenten keskimääräinen hedelmällisyysluku nousisi 95 prosentin todennäköisyydellä 1,42–1,67 lapseen naista kohti. Peruslaskelmassa hedelmällisyysoletus on 1,35 eli sama kuin Tilastokeskuksen väestöennusteessa.

Työeläkemaksut nousemassa yli 30 prosenttiin

Eläketurvakeskusta hedelmällisyysennusteet kiinnostavat erityisesti eläkkeiden rahoituksen vuoksi. EKT:n mukaan nyt ennustettu syntyvyyden hienoinen nousu helpottaisi osaltaan eläkemaksujen ennakoitua korotuspainetta.

Peruslaskelman mukaan työeläkemaksuja joudutaan nostamaan nykyiseltä 24–25 prosentin tasolta yli 30 prosenttiin kuluvan vuosisadan jälkipuoliskolla. Toteutuessaan lykkäämisskenaarion kaltainen lisäys syntyvyydessä puolittaisi eläkemaksujen korotuspaineen, jos muut oletukset pysyvät ennallaan.

– On hyvin mahdollista, että viime vuosina jyrkästi laskenut syntyvyys voi jossain määrin korjaantua. Tällöin väestökehityksen vaikutus työeläkemaksujen tasoon ei näyttäydy niin dramaattiselta kuin tämän hetken luvuista voisi päätellä, kertoo tutkimuksesta ja tilastoista vastaava johtaja Jaakko Kiander Eläketurvakeskuksesta tiedotteessa.

Jos lykkäämisskenaarion oletukset toteutuvat, työeläkemaksu on laskentajakson lopussa 95 prosentin todennäköisyydellä 25,9–30,4 prosentin välillä, kun se peruslaskelmassa on reilut 31 prosenttia.

– Vaikka syntyvyyttä koskevat oletukset toteutuisivat, muut eläketurvan rahoitukseen liittyvät tekijät voivat vaihdella, sanoo matemaatikko Tuija Nopola Eläketurvakeskuksesta.

Lisää aiheesta:

Uusi ennuste poikkeaa aiemmasta: Näin Suomen väkiluvulle käy lähivuosikymmeninäMatala syntyvyys iskee talouteen, mutta menetys saadaan takaisin panostamalla koulutukseen ilman lisärahaa, tutkimus paljastaaEläketurvakeskus varoittelee: Epävarmuus tulevasta eläkemaksusta kasvanut, vaikka hyvät sijoitustuotot kohentaneet rahoitusnäkymiäEläketurvakeskus: Maahanmuuton väheneminen heikentää eläketurvan rahoitustaVauvakato jyrkkenee! Murskaava ennuste maalailee synkän tulevaisuuden: Vuonna 2035 suomalaisia kuolee enemmän kuin syntyy – väkiluku kasvaa vain parissa kunnassaTyöeläkepomo vakuuttaa: "Lasten väheneminen ei nosta painetta eläkemaksujen korotukseen vielä"
PerheSyntyvyysKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Perhe
  • 09:55
    Kela

    Näin elatustuen ja elatusavun määrät muuttuvat vuonna 2026

  • 24.11.16:53
    Mielenterveys

    Ville Merinen suitsuttaa jättihitiksi noussutta videota ja lataa kouluille kovan ehdotuksen – "Weksi rikkoi kaavan"

  • 23.11.19:21
    Raha

    Näin suomalaiset muuttaisivat lapsilisää – "Poika, 17, käy jatkuvasti jääkaapilla"

  • 23.11.11:31
    YouTube

    Äiti hakkasi isää ja rikkoi Weksin lapsuuden – yli miljoona on katsonut videon, jota ylistetään Suomen Youtuben parhaaksi

  • 21.11.19:09
    Seksi ja parisuhde

    Emmitkö sitoutumista? Vasta-avioitunut Max kertoo, miksi halusi naimisiin