Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
  • Toimitus
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • MTV Uutisten periaatelinja
  • MTV Uutiset ja tekoäly
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo

Näistä syistä eduskunta on aiemmin keskeyttänyt kesätaukonsa

Eduskunnan kesätauko on keskeytetty historian aikana vain viisi kertaa. Listasimme syitä siihen.
Eduskunnan kesätauko on keskeytetty historian aikana vain viisi kertaa. Listasimme syitä siihen.
Julkaistu 08.07.2026 13:45(Päivitetty 16.07.2026 13:37)
Anu Korhonen

Eduskunnan kesätauon keskeyttäminen on hyvin harvinaista. Ensimmäisen kerran kesätauko keskeytettiin 65 vuotta sitten. 

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kertoo viestipalvelu X:ssä pyytäneensä eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahoa kutsumaan eduskunnan koolle.

Lue myös: Orpo: Eduskunta koolle

Artikkeli on julkaistu alun perin 8. heinäkuuta, mutta päivitetty ja julkaistu uudelleen 16. heinäkuuta Orpon ilmoituksen jälkeen. 

Oppositiosta on vaadittu kesätauon keskeyttämistä aiemmin kesällä. 

Eduskunnan tämänhetkisen aikataulun mukaisesti syysistuntokausi alkaa kesätauon jälkeen 1.9.2026 kello 14, jolloin täysistunnot jatkuvat normaalisti. 

Eduskunnan kesätauko on keskeytetty historian aikana vain viisi kertaa. 

1961 Hallituskriisi

11.7. ja 13.7.1961 eduskunta kutsuttiin koolle kesätauolla hallituskriisin vuoksi. Hallitusneuvottelut käytiin enemmistöhallituksen aikaansaamiseksi. 

1962 Maataloustuet 

6.–7.8.1962 ja 10.8.1962 pidettiin niin kutsutut Mätäkuun valtiopäivät. Tuolloin eduskunta kokoontui maataloustukikysymysten vuoksi.

Seuraavan kerran eduskunnan kesätauko keskeytettiin 50 vuotta myöhemmin. 

2012 Espanjan tukipaketti

19.–20.7.2012 eduskunta kutsuttiin koolle käsittelemään Espanjan tukipakettia. Silloin käsiteltiin Espanjan pankkisektorin vakauttamiseksi annettavaa lainoitusta. 

2016 Brexit

1.7.2016. aiheena oli pääministeri Juha Sipilän (kesk.) ilmoitus Britannian kansanäänestyksestä eli Brexitistä.

2021 Afganistanin tilanne

29.8.2021 eduskunta kutsuttiin koolle käsittelemään Suomen osallistumista Kabulin evakuointi -operaation turvaamiseen Afganistanissa. Eduskunta sai käsitellä valtioneuvoston selonteon Puolustusvoimien joukon lähettämiseksi Afganistaniin Kabulin lentokentän alueelle.

Lue lisää aiheesta: Oppositio yrittää historiallista temppua – 6 kysymystä ja vastausta eduskunnan poikkeuksellisesta tilanteesta

Kolme keskeytystä joulutauolla

Jos mukaan lasketaan myös joulutauon keskeytykset, istuntokausi on keskeytetty yhteensä kahdeksan kertaa, mikäli 2021–2022 joulutauon keskeytykset lasketaan kahdeksi erilliseksi keskeytykseksi.

Eduskunnan joulutauko keskeytettiin ensimmäisen kerran vuonna 2022. Silloin eduskuntaa pyydettiin täysistuntoon käsittelemään hallituksen selontekoa Suomen Suomen osallistumisesta sotilaalliseen kriisinhallintaoperaatioon Afganistanissa. 

Eduskunta kutsuttiin koolle myös kaksi kertaa talvella 2021– 2022 koronapandemiaan liittyvien kiireellisten päätösten vuoksi. 

Edellinen koollekutsumisvaatimus vuodelta 2023

Vuonna 2023 oppositio vaati eduskunnan koollekutsumista kesätauolta valtiovarainministeri Riikka Purraa (ps.) koskeneen kohun vuoksi. Hallituksen muodostamisen jälkeen tuli julki uutta tietoa Purran vanhoista, rasistisina pidetyistä internetkirjoituksista. 

Opposition mielestä eduskunnan tuli arvioida uudelleen hallituksen ja erityisesti Purran nauttimaa luottamusta.  

Puhemies Jussi Halla-aho (ps.) kuitenkin hylkäsi pyynnön. Hän totesi tuolloin, että eduskuntaa ei ole koskaan kutsuttu koolle pelkästään opposition aloitteesta ja että kynnys kesätauon keskeyttämiseen on perinteisesti ollut erittäin korkea. 

EduskuntaOppositioOrpon hallitusKotimaa
Toimittajan kuva
Anu Korhonen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Garden-kohu keskeytti loman – kansanedustaja ei pääse kotiinsaHalla-aho kutsuu eduskunnan koolle – Neihum Garden-kohusta: "Pidän hyvin mahdollisena, että ei jaeta pennin jeniä"Eduskuntaa vaaditaan koolle Garden-sotkustaPurra ei tiedä vielä Garden Helsingin kohtaloa: "Hallituksen toimintakyvyssä ei mitään ongelmia"SuomiAreenan puheenjohtajatentissä kipinöi: "Hallitus vain rämpii suossa... Voi voi Suomi"Puheenjohtajatentti SuomiAreenassa: Onko hallitus koonnut rivinsä?
Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo
mtv katsomo
TuoreimmatStrutsiLiveSääRikosJalkapallon MM-kisatPörssisähkön hinta juuri nyt
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSääPörssisähkön hinta juuri nyt
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Asetukset

MTV Uutiset nyt:

  • 14:46Liikenneonnettomuudet
    15 loukkaantui raitiovaunuturmassa Alankomaissa
  • 14:30Tuukka Temonen
    Olga ja Tuukka Temosen tytär Helga täysi-ikäistyi – isältä kaunis kirjoitus: "Olet aina minulle pieni lapseni"
  • 14:23Marco Rubio
    Lavrov ja Rubio tapaavat huomenna – tapetilla yksi aihe
  • 14:01Norja
    Utøyan tragediasta 15 vuotta – katso videolta, millaisissa oloissa Breivik nyt elää
  • 13:56Konkurssi
    Konkursseihin liittyvä rikollisuus on lisääntynyt
  • 13:43Ukraina
    Zelenskyi myllersi taas armeijan johtoa
  • 13:40Poliisi
    Varo härskiä huijausta: Tunnettujen poliisien kasvoja kaapattu
  • 13:21Jalkapallon MM 2026
    Lähde: Donald Trump haluaa Gianni Infantinon jättimäiseen virkaan
  • 13:03Prinssi George
    Tässä on prinssi Georgen, 13, synttäripotretti
  • 12:56Ruoka
    Muistatko pappilan hätävaran? Nostalginen jälkiruoka valmistuu hetkessä
  • 11:59Sää
    Helteinen Eurooppa palaa – Pekka Pouta: Helpotusta ei näkyvissä
  • 11:57Kadonneet
    Poliisi etsii Tampereella kadonnutta naista – havainnot hätänumeroon
  • 11:25Sähkö
    Näkyykö Carunan omistajavaihdos sähkölaskussa? Helpottava arvio
  • 11:19AHL
    Nyt puhuu Jussi Ahokas – paljastaa syyt NHL-organisaation tarjouksen hylkäämiselle
  • MTV Uutiset Nyt -sivulle