Eduskunnan puhemies kutsuu eduskunnan koolle.
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) ilmoitti torstaina pyytäneensä puhemies Jussi Halla-ahoa (ps.) kutsumaan eduskunnan koolle. Syynä on Garden Helsinki -hankkeesta syntynyt kohu.
Halla-aho ilmoitti myöhemmin torstaina kutsuvansa eduskunnan koolle tiistaina 21. heinäkuuta.
– Keskusteltuani pääministeri Orpon sekä eduskunnan varapuhemiesten ja pääsihteerin kanssa olen päättänyt kutsua eduskunnan koolle tiistaina 21.7. klo 12 käsittelemään valtioneuvoston tiedonantoa asiasta, Halla-aho kirjoittaa tiedotteessa.
Politiikan toimittajat Alec Neihum ja Anu Korhonen analysoivat tilannetta MTV Uutiset Livessä.
Eduskunnan kesätauon keskeyttäminen on hyvin harvinaista. Se on keskeytetty historian aikana vain viisi kertaa.
Eduskunnan tämänhetkisen aikataulun mukaisesti syysistuntokausi alkaa kesätauon jälkeen 1.9.2026 kello 14, jolloin täysistunnot jatkuvat normaalisti.
Ikävä julkisuus alkoi vaivata kokoomusta
Neihum ja Korhonen tuumaavat, että kyseessä on tosiaan poikkeuksellinen tapaus.
Neihum arvioi, että keskeytystä tuskin olisi tullut, jos Orpo ei olisi sitä itse pyytänyt. Kysely, jossa kokoomus sai viiteen vuoteeen alimman kannatustuloksensa, tuskin hänen arvionsa mukaan tähän hirveästi vaikutti.
Kokoomuksessa on kuitenkin tiedostettu, että kohu vain jatkuu ja sitä myöten ikävä julkisuuskin pysyy.
Se, että Orpo keskeytti lomansa ja antoi haastatteluita, oli Neihumin mukaan ensimmäinen osa tilanteen aukiselittelyä mediassa. Se ei kuitenkaan ihan riittänyt tekemään kaikesta selvää.
– Luulenpa, että kokoomuksessa ajatellaan, että kun ensi tiistain jälkeen lomat keskeytetään ja käydään tämä asia läpi, luottavat he siihen, että suomalaiset saavat tästä tarpeeksen ja voidaan jatkaa muihin aiheisiin pois tästä kokoomukselle hyvin kielteisestä julkisuudesta.

