Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oppositio arvostelee Kouvolan yöpäivystyksen jatkopäätöstä: Silmänkääntötemppu

Hallitus esittää, että jatkossa Kouvolassa olisi vain perusterveydenhuollon yöpäivystys, kun nykyisin siellä on sen rinnalla akuuttilääketieteen päivystys. Kuvituskuva.
Hallitus esittää, että jatkossa Kouvolassa olisi vain perusterveydenhuollon yöpäivystys, kun nykyisin siellä on sen rinnalla akuuttilääketieteen päivystys. Kuvituskuva.All Over Press
Julkaistu 06.09.2024 17:03
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

STT

Oppositio kritisoi hallituksen päätöstä Kouvolan yöpäivystyksen säilyttämisestä.

SDP:n kouvolalainen kansanedustaja Paula Werning kuvailee hallituksen linjausta Kouvolan sairaalan yöpäivystyksen jatkamisesta vuoden puhallukseksi. 

Hänen mukaansa yöpäivystys ajetaan tosiasiallisesti alas, kun Ratamossa ei voida enää jatkossa hoitaa vakavasti sairaita ihmisiä.

– Toimintojen supistaminen on märkä rätti alueen asukkaiden naamalle ja varsinainen silmänkääntötemppu perussuomalaisilta. Palvelut heikkenevät merkittävästi, kun akuuttilääketiede karsitaan päivystyksestä pois, Werning arvostelee tiedotteessa.

Päivystyksen riisuttu versio tarkoittaa hänen mukaansa öisiä ambulanssikuljetuksia keskussairaalaan ja potilasturvallisuuden vaarantumista.

Lue myös: Nämä kaikki yöpäivystykset lakkautetaan – ministeri Juuso kertoi sairaalaverkon muutoksista

Rinnakkain kaksi päivystystä

Hallitus esittää, että jatkossa Kouvolassa olisi vain perusterveydenhuollon yöpäivystys, kun nykyisin siellä on sen rinnalla akuuttilääketieteen päivystys.

Sosiaali- ja terveysministeriön lääkintöneuvos Sirkku Pikkujämsän mukaan Kouvolan Ratamon sairaalan yöpäivystys on ollut ainoa poikkeusluvalla toimivista yöpäivystyksistä, jossa on ollut rinnakkain kaksi päivystystä.

Hänen mukaansa yksi, vaikkapa yleislääkäri, pystyy hoitamaan valtaosan niistä potilaista, jotka nytkin ovat tulleet Ratamokeskukseen.

Werningin mielestä tiedotustilaisuudessa ei tänään perjantaina selvinnyt esimerkiksi se, pystytäänkö aivoverenkiertopotilaan liuotushoito aloittamaan Ratamon sairaalassa lain tultua voimaan vai ei.

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.) sanoi tiedotustilaisuudessa, että aivoverenkiertohäiriön diagnosoinnin mahdollisuus edelleen pysyy Ratamokeskuksessa.

Keskustan Kettunen: Tulitikun raapaisu pimeässä

Keskustan kuhmolainen varapuheenjohtaja Tuomas Kettunen kertoo omassa tiedotteessaan olevansa tyytyväinen siihen, että hallitus taipui perumaan päätöksensä lakkauttaa Kouvolan yöpäivystys. 

Kettunen arvioi, että ministerien Purra ja Joona valmistelema sekä tekemä päätös päivystyksen lakkauttamisesta kaatui ennen kaikkea Kouvolan seudun ihmisten vastarintaan sekä vastaansanomattomiin järkisyihin.

– Perussuomalaisilla ja kokoomuslaisilla tuli hätä ja lukkoon lyöty päätös avattiin. Järki voitti ja tältä osin hallituksen tavoite keskittää palveluja vesittyi. 

– Hallituksen politiikan iso kuva on silti synkkä: Vauraiden palveluista huolehditaan suurilla summilla, tavallisen kansan palveluita ajetaan alas kovalla kädellä. Hoitojonot pitenevät ja palvelut karkaavat. Kouvolan yöpäivystyksen pelastuminen on kuin tulitikun raapaisu pimeydessä, Kettunen tiivistää.

Lisää aiheesta:

Ministeri Juuso tuohtui: Keskusta pelotteli kuolemalla, kun eduskunta väitteli Oulaskankaan yöpäivystyksen lakkauttamisestaTätä eduskunnan sairaalapäätös tarkoittaa: Matka yöpäivystykseen voi lisääntyä jopa 200 kilometriäYöpäivystykset leikkuulaudalla – tästä sairaalaverkon uudistuksessa on kyseNämä kaikki yöpäivystykset lakkautetaan – ministeri Juuso kertoi sairaalaverkon muutoksistaRuotsinkieliset yöpäivystykset uhattiin lopettaa – hallitus rokotti vain suomenkielisiä alueitaAkuuttilääkärit hyvin tyytyväisiä hallituksen sairaalapäätöksiin: "Monissa paikoissa päivystäjät ovat käyneet nukkumassa"
PolitiikkaOppositioSDPSuomen KeskustaOrpon hallitusEduskuntaKouvola
Kaisa Juuso
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen17:30
    EU

    EU:n uusi puolustussuunnitelma julki: Suurhankkeet käyntiin, Venäjä "jatkuva uhka"

  • Eilen16:17
    Georgia

    Georgia mätkäisi Elina Valtoselle sakon

  • Eilen15:53
    Perussuomalaiset

    Kapinointi kostautui: Perussuomalaisten Polviselle kova rangaistus

  • Eilen15:48
    Kokoomus

    Kokoomuksen Juha Hänninen erotettiin määräajaksi – kovia sanoja ryhmäkurista

  • Eilen14:08
    Alexander Stubb

    Stubb ja Innes-Stubb vierailevat navetassa