Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Opiskelijanainen joutui vahingossa liitetyksi härskiin keskusteluun – jossa puhuttiin hänestä

Kuvituskuva, kuvakaappaus Daily mailista
Kuvituskuva, kuvakaappaus Daily mailistaCOLOURBOX, kuvakaappaus Daily mailista
Julkaistu 10.11.2016 18:55

MTV LIFESTYLE

22-vuotias opiskelija joutui vahingossa osalliseksi keskusteluun, jossa hänestä puhuttiin halventavasti. Yhden miehen mielestä keskustelussa ei todellisuudessa ollut mitään väärää.

Oletko koskaan lisännyt kaveriasi vahingossa Facebook-keskusteluun? Viaton vahinko voi sattua kenelle vain, mutta Eleanor Henryn tapauksessa vahinko paljasti järkyttävän yllätyksen.

Metro-lehden mukaan Henry joutui vahingossa liitetyksi keskusteluun, jossa hänestä jaeltiin kuvia. Eräs keskustelussa mukana olevista miehistä liitti 22-vuotiaan Henryn mukaan ketjuun vahingossa, ja poisti hänet heti. Henry sai kuitenkin havaita, että miesten mukaan hänet pitäisi ottaa mukaan Thaimaahan miesten ”polkupyöräksi”. Miesten mukaan Henryä kannattaa myös pyytää näyttämään ”paikka, josta hän virtsaa”, koska taktiikka ”toimii yhdeksän kertaa kymmenestä”. 

Miehet jakelivat myös kuvia Henrystä. Eräs miehistä totesi naisen kuvaan, että voisi "heittää Henryn sängylle". 

– Vatsani pyörähti ja tunsin oloni sairaaksi siinä määrin, että minun piti sulkea sälekaihtimet ja piiloutua peiton alle, Henry kuvasi Daily Mail -lehdelle.

Keskustelussa olevista miehistä hän oli tavannut vain yhden.

– Kun olin puhunut siskoni kanssa, aloin suuttua enemmän ja tuntea intohimoa muuttaa asioita.

Henry ei saanut tilaisuutta vastata miesten oksettaviin kommentteihin, mutta hän näki viestihistorian ja otti kuvakaappauksia keskustelusta. Hän julkaisi ne Facebookissa ja kehotti kaikkia ”sanomaan hei” kanssaopiskelijoilleen Melbournen yliopistossa.

"Ymmärrän, miksi olet voinut järkyttyä..."

Henry sai runsaasti kannustavaa palautetta. Kirjailija kehui Henryn tekoa rohkeaksi.

Clementine Ford

– Nämä sontasäkit itkevät epäreiluudesta, kun paljastat heidän nyyhkivän naisvihansa maailmalle, ja tästä huomaa, miten isoja ja urheita he oikeasti ovat. "Voi, se oli vain vitsi! Emme tarkoittaneet sitä! Lakkaa ottamasta kaikkea niin HENKILÖKOHTAISESTI! Ei ole reilua, että paljastat meidät julkisesti näin, me olemme kivoimpia kundeja, jotka tulet koskaan tapaamaan, kukaan ei rakasta naisia kuten me!" Hitot siitä. Tällainen "pukuhuonepuhe" ei ole vitsi. Se ei ole hauskaa eikä nokkelaa. Se on säälittävää, tylsää, tietoisesti hiton ennalta-arvattavaa ja oire kulttuurista, jossa tietyt miehet uskovat, että naiset ovat olemassa heidän outoja aggressiivisia bondausrituaalejaan varten, Ford kirjoittaa.

Jos kuva ei näy, katso se täällä.

Kaksi keskusteluun osallistuneista miehistä pyysi anteeksi, mutta yksi kieltäytyi tunnustamasta tekojensa vääryyttä.

– Ymmärrän, miksi olet voinut järkyttyä, mutta kaikki tuo sanottiin vitsinä ja kukaan ei ottanut mitään vakavasti tuossa ryhmässä. En usko, että jonkin tuollaisen julkaiseminen julkisesti tekee kenellekään mitään hyvää. Jos olet niin loukkaantunut, pyydän anteeksi, mies kirjoitti.

Hän myös väitti, että keskustelu on ”poistettu kontekstistaan”. Henry ei niellyt miehen selityksiä.

– Konteksti on päivänselvä. Kiemurtelet, koska olet pulassa. Olet pahoillasi vain siitä, että jäit kiinni. Todella kehotan sinua lopettamaan yhteyden pitämisen minuun, Henry vastasi miehelle.

Miehen mukaan hän ja hänen kaverinsa sanovat joskus ”satunnaisia asioita” ja tilanteen nostaminen parrasvaloihin on tarpeetonta.

– Kun joku ulkopuolinen näkee tuollaisia asioita, ne näyttävät vääriltä, mies kirjoitti.

Ilmeisesti miehen mielestä keskustelussa ei todellisuudessa ollut mitään väärää.

Henry haluaa julkaisullaan rohkaista muita ja muistuttaa, ettei törkeyksien puhumista saa kuitata sillä, että ”pojat ovat poikia”.

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lähde: Metro.co.uk, Daily Mail

Lisää aiheesta:

Thomas ei kestänyt pakkeja ja jätti naiselle karmeita ääniviestejä – kyseenalainen somehuomio toi potkut ja nöyremmän asenteen: "En tarkoittanut asioita, joita sanoin"Nimittelyä, lapsellista käytöstä ja kallis lasku – nainen jakoi kokemuksensa kaameista treffeistään: "Tarinan opetus on..."Uskomaton "rakkaustarina" sai ikäviä käänteitä – Rosey teki pariskunnan tapaamisesta lennolla numeron ja pyytää nyt anteeksi: ”Väärin niin monella eri tasolla”Voimanostaja julkaisi kuvan turvonneista rystysistään – löi miestä, joka ahdisteli häntä: "Suurin osa naisista ei tiedä, miten reagoida"Rebecca sai mieheltä peniskuvan – kosti lähettämällä sen miehen äidille: "Katso liite""Some on tehnyt meistä kaikista kusipäitä" – nainen sanoi sen, mitä monet ajattelevat
KiusaaminenSosiaalinen mediaMitä ihmettä?Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Kiusaaminen
  • 28.10.15:07
    Lapset

    Iso osa lapsista jää harrastusten ulkopuolelle – yksi ryhmä korostuu

  • 17.10.18:39
    Pahoinpitely

    "Keulamummo" satuttanut lapsia vuosia Kuopiossa – tytön äiti: "Aika turvattomalle tuntuu"

  • 16.10.21:42
    Yritykset ja brändit

    Koulukiusatusta tietokonenörtistä rikkaaksi yrittäjäksi – erikoishaastattelussa Varustelekan Valtteri Lindholm

  • 1.10.20:04
    Koulu

    Turussa havaittiin, mitä kiusaaminen saa aikaan aivoissa: "Välittömiä ja mitattavia vaikutuksia"

  • 29.9.11:17
    Koulu

    Opettaja Oskari lopetti kiusaamisen nerokkaalla tavalla