Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Onko väärennettyä lihaa myynnissä myös Suomessa? Evira vastaa

Ruotsissa on myyty väärennettyä häränlihaa
Ruotsissa on myyty väärennettyä häränlihaaShutterstock
Julkaistu 16.10.2012 12:41(Päivitetty 16.10.2012 13:17)

Ruotsissa on paljastunut laaja ja törkeä lihahuijaus, jossa kuluttajille on myyty värjättyä sianlihaa häränfileenä.

Svenska Dagbladetin mukaan ruotsalaiskuluttajille on myyty väärennettyä, ja mahdollisesti myös terveydelle haitallista lihaa jopa tuhansia kiloja.

Lisää aiheesta: Ruotsissa paljastui törkeä lihahuijaus – vakava terveysvaara!

Suomen elintarviketurvallisuusvirasto Eviran yksikönjohtaja Kyösti Siponen on tietoinen Ruotsissa ilmenneestä lihatuoteväärennöksestä, mutta ei osaa vielä sanoa tarkempia tietoja Suomen tilanteesta.

– Euroopan Unionilla on Brysselissä nopea elintarvikeasioiden hälytysjärjestelmä. Eli Ruotsin pitää ensin ilmoittaa väärennösepäilystä sinne, jossa selvitetään sitten lisätietoja, kuten valmistaja ja eränumero, Siponen kertoo

Svenska Dagbladetin saamien tietojen mukaan Ruotsin elintarvikevirasto on tehnyt jo kyseisen ilmoituksen EU:lle. EU:sta tietoa rupeaa tihkumaan eri maiden elintarvikevirastoille muutamassa päivässä.

– Yleensä media on nopeampi reagoimaan näissä asioissa. Väärennetty tavara pulpahtaa esiin vähän kulman takaa. Esimerkkinä nyt vaikka tämä taannoinen Tsekin myrkkyviinatapaus, Siponen muistuttaa.

"Suomalaisten kannattaa olla valppaana"

Ruotsalaismedian mukaan lihaväärennöksien alkuperämaaksi epäillään tällä hetkellä Unkaria. Unkarin viranomaiset ovatkin tässä tapauksessa vastuussa tuotteen alkuperän selvittämisessä.

– Jos näin on, Unkarin viranomaiset lähtevät selvittämään asiaa ja itse sylttytehtaalla tarkistetaan esimerkiksi kirjanpito, että mihin kaikkialle tuotteita on mahdollisesti lähetetty. Voi tietenkin olla mahdollista, että tällaisessa yrityksessä myös kirjanpidossa on jotakin hämärää.

Jos EU:lla on jo tarvittavat tiedot tuotteesta, saapuu Suomen elintarvikevirastolle lisätietoja asiasta viimeistään ylihuomenna torstaina.

– Evira antaa sitten asiasta tarvittaessa oman tiedotteensa, jossa kerrotaan tarkat osoitteet, missä tuotetta on myyty.

Siponen kehottaakin kaikkia suomalaiskuluttajia olemaan tarkkana päivittäisillä ruokaostoksilla.

– Tämä tapaus osoittaa sen, että elintarvikkeisiinkin liittyy kuluttajien harhaanjohtamista ja tuoteväärennöksiä. Jokaisen suomalaisen kannattaisikin olla hieman valppaana. Ei mitään paniikkia, mutta hereillä kannattaa aina olla, Siponen muistuttaa.

Päivitys klo 13.15. Siposen mukaan Ruotsi on ilmoittanut asiasta EU:lle Brysseliin jo viime viikolla, mutta Evira odottaa vielä virallista tiedotetta Euroopan Komissiolta. Tiedotteesta selviää tarkemmin, mihin maihin tuotetta on toimitettu.Eviran alustavien selvitysten perusteella kyseistä lihatuotetta ei olisi toimitettu Suomeen.

Petra Kiiski/MTV3

Lisää aiheesta:

Shein poisti lapsen näköiset seksinuket sivuiltaan – halpakauppasivustot syynissä RanskassaTunnettujen liköörikonvehtien valmistus lopetettu yllättäen: "Pitääkö juuri ennen joulua...?"Tätä aamupalaa ravitsemusterapeutti suositteleeReijo Laatikainen kertoo keinon ehkäistä muistisairauksia: "Merkittävä vaikutus"Wenla asuu lapsensa kanssa puolet vuodesta poissa kotoa – "Ei muuta kuin vauva kainaloon ja menoksi"Omistatko moottorikelkan? Varmista yksi asia – muuten vaarana "huomattavat kulut"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 13:29
    Verkkokauppa

    Shein poisti lapsen näköiset seksinuket sivuiltaan – halpakauppasivustot syynissä Ranskassa

  • 11:05
    Ruoka

    Tunnettujen liköörikonvehtien valmistus lopetettu yllättäen: "Pitääkö juuri ennen joulua...?"

  • 08:15
    Ruoka

    Tätä aamupalaa ravitsemusterapeutti suosittelee

  • 06:43
    Muistisairaudet

    Reijo Laatikainen kertoo keinon ehkäistä muistisairauksia: "Merkittävä vaikutus"

  • Eilen19:21
    Perhe

    Wenla asuu lapsensa kanssa puolet vuodesta poissa kotoa – "Ei muuta kuin vauva kainaloon ja menoksi"