Jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa Suomen alkulohko huipentuu ensi yönä, kun vastaan asettuu Kanada. Nuorten Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen tekee yhden lupauksen kamppailun alla.
Suomi ja Kanada ovat voittaneet kaikki kolme peliään. Molemmilla joukkueilla on kasassa yhdeksän pistettä. Täten päätöstaiston voittaja on samalla A-lohkon ykkönen.
Nuorten Leijonien voitot ovat tulleet Saksasta (5–3), Sveitsistä (4–1) ja Slovakiasta (6–0).
Nyt vastustaja on aivan toista luokkaa.
Kanada on Venäjän, Ruotsin ja Yhdysvaltojen ohella nuorten MM-kisojen suurin mestarisuosikki. Sen riveistä löytyy peräti 19 NHL:n ykköskierroksen varausta.
Vertailun vuoksi Suomen sama lukema on kaksi (Anton Lundell ja Ville Heinola).
LUE MYÖS: Anton Lundell joutui NHL-epäilyksien kohteeksi – nyt hän myhäilee väitteille: "Luotin itseeni"
– Iso haaste, Suomen joukkueen päävalmentaja Antti Pennanen sanoo MTV Urheilulle tulevasta Kanada-ottelusta.

