Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Nytkö alkaa tapahtua? F1:n halutuimmalle paikalle ehdolla oleva kuljettaja järjestää lehdistötilaisuuden

7:27Mitä Bahrainin GP:ssä kannattaa seurata mestaruuksien varmistuttua? C Moren formuladuo kertoo suorassa lähetyksessäNiki Juusela ja Ossi Oikarinen pohjustivat perjantaina GP-viikonlopun asetelmat.FIA Pool Image for Editorial Use
Julkaistu 28.11.2020 13:08
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Sergio Pérez on vaarassa pudota F1-sarjasta tämän kauden päätteeksi. Hänen tulevaisuudestaan kuullaan lisätietoja mahdollisesti hyvinkin pian.

LUE MYÖS: Bahrainin GP:n kilpailuohjeisiin merkittävä muutos – hylkäyssuma sai FIAn reagoimaan

LUE MYÖS: Sebastian Vetteliltä voimakas puolustuspuhe Ferrarilta potkut saaneelle tallipäällikölle: "Häntä ei ymmärretty tallin ulkopuolella"

MAINOS

Koko F1-kausi C Moressa!

Bahrainin GP suorana 27.–29.11.
La: aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Bahrainin GP klo 16.10, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Pérez on ehdolla ensi kaudeksi Red Bullille, ja paikasta kilpailevat hänen kanssaan kovimmin tallin nykykuljettaja ja viime kauden jälkeen ykkösistä pudonnut , joka on tuurannut tällä kaudella Racing Pointilla sekä Péreziä että .

Alexander Albon
Nico Hülkenberg
Lance Strollia

Alavireisesti suorittaneen Albonin mahdollisuuksia jatkosopimukseen on pidetty yleisesti hyvin heikkoina, kun taas Pérez ajaa uransa parasta kautta ja Hülkenberg suoriutui mainiosti niistä kolmesta viikonlopusta, joihin hänet hälytettiin ajohommiin.

Red Bullilla ei ole sopimusasioiden kanssa kiire, sillä heillä auki oleva tallipaikka on jäljellä olevista ylivoimaisesti halutuin. Tallipomo Christian Horner on useampaan otteeseen vakuuttanut, että Albon saa armonaikaa kauden loppuun asti.

Pérez puolestaan on sanonut, että ensi vuosi on hänen osaltaan joko tai: ellei hän pääse Red Bullille, hän aikoo pitää välivuoden.

Spekulaatiot Red Bullin kuljettajatilanteesta saivat lisäpontta lauantaina iltapäivällä, kun F1-toimittaja Albert Fabrega kertoi Twitter-tilillään, että Pérezin on määrä järjestää lehdistötilaisuus ylihuomenna maanantaina kello 19.30 Suomen aikaa.

Lehdistötilaisuuden aihe on kuitenkin täysi arvoitus.

Lisää aiheesta:

Red Bull -pomo tyrmää F1-mediassa väläytetyn sokkisiirron – Toto Wolff sitoi kultakimpaleensa massiivisella sopimuksella Red Bulliin yhdistetty F1-kuski harkitsee välivuotta, jos unelmapesti ei toteudu – "Kaikki on jo myöhäistä"Entinen F1-kuski valitsi suosikkinsa Red Bullin rattiin – osuva huomio roolista Max Verstappenin rinnalla: "Tällä planeetalla ei ole montaakaan sellaista ihmistä"Varikkohuhut: Sebastian Vettelin tieltä potkut saanut F1-kuljettaja löysi uuden työnantajan – esisopimus allekirjoitettuKokenut F1-kuski on jo tyrkyllä Kimi Räikkösen korvaajaksi – tallipäällikkö rauhoittelee kuljettajan paljastuksesta käynnistyneitä spekulaatioita: "Se olisi pahin mahdollinen tilanne"Kimi Räikkösen tallikaveriksi pääsy viimeinen sauma? F1-kuski vihjailee: ”Mahdollisuudet ovat olemassa”
F1Red BullRacing PointUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"