Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nyt sitä tulee, lunta! Tältä näyttävät lähipäivien sateet

6:29Pekka Poudan jouluennuste: Valkea joulu yhä todennäköisempi koko SuomessaKatso myös Pekka Poudan jouluennuste: Valkea joulu yhä todennäköisempi koko Suomessa!
Julkaistu 03.12.2022 17:17

MTV UUTISET – STT

Suomessa vallitsevalle pitkälle pilviselle jaksolle ei näy lähipäivinä loppua. Viikonlopun ja alkuviikon aikana luvassa on pilvien ja muutaman pakkasasteen lisäksi lisää lumisateita.

– Yleiskuva on hyvin harmaa, toteaa Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Pinja Rauhamäki STT:lle.

Lumisateesta johtuva huonon ajokelin varoitus on voimassa tänään Kainuussa, Pohjois-Karjalassa sekä Pohjois- ja Etelä-Savossa puolilleöin asti.

Kolmen aikoihin iltapäivällä Rauhamäki arvioi lumisateen jääneen toistaiseksi vähän odotettua heikommaksi.

– Se saattaa toki tuossa illan aikana vielä intensifioitua.

Huomenna lunta on luvassa erityisesti itärajan tuntumaan. Yön ja aamun aikana lumisateesta johtuva huonon ajokelin varoitus on voimassa Kainuussa ja Pohjois-Pohjanmaan itäosan kunnissa.

Myöhemmin päivällä huonosta ajokelistä varoitetaan lumisateen ja jäätävän tihkusateen vuoksi Pohjois- ja Etelä-Karjalassa, Etelä-Savossa ja Kymenlaaksossa iltapäivästä aamuyöhön.

Pakkanen saattaa kiristyä, jos pilvisyys rakoilee

Lämpötila näyttää pysyvän huomenna pitkälti tämän päivän tasolla: pohjoisimmassa Lapissa ja Itä-Suomessa ollaan kylmimmillään kymmenen pakkasasteen tienoilla, muualla noin 1–6 astetta pakkasen puolella.

– Toki sitten, jos pilvisyys pääsee rakoilemaan, se laskee lukemia, Rauhamäki sanoo.

Viikonlopun kaltaisia lämpötiloja on odotettavissa myös maanantaille ja tiistaille. Pohjoisimmassa Lapissa saatetaan itsenäisyyspäivänä mahdollisesti yltää 15 pakkasasteeseen.

Ilmatieteen laitoksen energiasääennuste näyttää lähipäiville huonoa energiasäätä, sillä tuuli on heikkoa ja sää jonkin verran tavanomaista kylmempää.

Lunta luvassa etenkin itään ja pohjoiseen

Tulevina päivinä lumisadetta on tulossa vähän laajemmin ja useammin kuin tähän asti, Rauhamäki kertoo.

Maanantaina lumisadetta on odotettavissa sunnuntain tapaan itään sekä lisäksi maan pohjoisosiin. Oulun ja Kemin tienoilla lunta voi kertyä enimmillään kymmenisen senttiä.

Tiistaina eli itsenäisyyspäivänä lunta on luvassa laajalti, kun Suomen päälle näyttää saapuvan kaksi lumisadealuetta: toinen maan etelä- ja itäosiin, toinen pohjoiseen.

Keskiviikkoa kohden ennuste käy epävarmemmaksi, mutta näillä näkymin lumisateet näyttäisivät jatkuvan silloinkin, Rauhamäki sanoo.

Lumisateiden myötä alkuviikolla on syytä varautua myös huonoon ajokeliin. Ajokelivaroituksia on näillä näkymin luvassa keskiviikkoon asti joka päivä johonkin päin maata.

Lue myös: Pekka Pouta: Valkea joulu koko Suomeen, jopa Ahvenanmaalle – sen takaa huima ensi viikko

Lisää aiheesta:

Etelä-Suomi hautautuu huomenna paksuun lumihuntuun – lunta pyryttää jopa 20 senttiä navakan tuulen keraSäässä tapahtuu alkuviikosta täyskäännös: "Yli nollarajan suuressa osassa maata"Tällainen on itsenäisyyspäivän sää – lunta pyryttää jopa yli kymmenen senttiä!Viikko alkaa pakkassäässä – huomenna osassa Suomea huonon ajokelin varoitusEnsilumi satoi osaan maata! Video näyttää valkean hunnun KontiolahdellaEntisestään lumiseen Etelä-Suomeen tulee alkuviikosta 20 senttiä lunta lisää – vaakasuora pyry tekee ajokelistä karmean
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:37
    Espoo

    Espoossa kadonnut tyttö on löytynyt

  • Eilen20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta

  • Eilen20:35
    KRP

    KRP tutkii epäiltyä terrorismin rahoittamista – kiinniottoja Kakkois-Suomessa

  • Eilen19:15
    Sää

    Tiesitkö, että sadetutka ei näytä kaikkea sadetta? Sääilmiö kasteli meteorologinkin

  • Eilen18:30
    Eduskunta

    Kansanedustaja joutui sairaalaan: Putosi pahasti hevosen selästä