Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Niukasti Valtteri Bottakselle taipuneelta Max Verstappenilta lohduton lausunto – "En usko siihen"

HOCH ZWEI/Pool/Getty Images
Julkaistu 29.08.2020 19:11
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Niukasti kolmanneksi Belgian aika-ajoissa jäänyt Max Verstappen ei usko pystyvänsä haastamaan Mercedes-kaksikkoa kisavauhdissa.

Verstappen ajoi kolmosruutuun jääden 0,526 sekuntia Lewis Hamiltonin paaluajasta. Valtteri Bottaksen valloittama kakkosruutu jäi vain 0,015 sekunnin päähän.

LUE MYÖS: Suru-uutisen musertama Lewis Hamilton avasi aika-ajojen hurjaa temppuaan – "Se toimi täydellisesti"

Verstappen harmitteli aika-ajojen jälkeen tiimiradiossa, että hän ehti käyttää ERS-järjestelmän keräämän jarruenergian ennen aikakierroksensa loppua. Haastattelupisteellä Verstappen oli kuitenkin ehtinyt pohtia asiaa tarkemmin.

– Tietysti sitä jaotellaan läpi kierroksen, ja tuo oli mahdollisesti optimaalinen strategia. Kuitenkin se harmittaa, kun ero on vain sadasosan, Verstappen summaa.

Mercedes osoitti jälleen olevansa selkeästi yhä F1:n kärkitalli. Kolmantena kisaan starttaava Verstappen ei usko, että Red Bullin vauhti riittää haastamaan Mercedes-kaksikkoa.

– Ensin minun on ohitettava ykkösmutka puhtaasti. En kuitenkaan usko, että meillä on vauhtia taistella heitä vastaan kisassa. Vitosmutkaan on kuitenkin pitkä matka, joten ehkä voimme tehdä jotain siinä, Verstappen myöntää.

LUE MYÖS: 

Valtteri Bottas ällistyi suuresta erosta Lewis Hamiltoniin, suomalaistähdeltä suorat sanat lähtöpaikastaan – "Se ei vaivaa minua"

Sääolosuhteet voivat kuitenkin sekoittaa sunnuntaista osakilpailua. Verstappen ei näe mahdollisen sateen vaikuttavan radikaalisti kisan lopputulemaan.

– Ei sillä ole väliä, oliko kuivaa vai ei. Luulen, että tulos on joka tapauksessa melko samanlainen. Tietysti märällä täällä on hieman haastavampaa ja mitä vain voi tapahtua.

Lisää aiheesta:

Max Verstappen irvaili Mercedeksen aika-ajoromahdukselleMax Verstappen hämmentyi aika-ajotappiossaan: "V***u, en tiedä mitä tapahtuu!"Red Bull -pomo paljasti: F1-paalumies Max Verstappen rikkoi autoaan – tätä seurasi mieletön säväytysRangaistuksen pudottama Max Verstappen ottaa Valtteri Bottaksen tähtäimeensä – "Voimme nousta ylemmäs"Valtteri Bottaksen temppu nauratti Max Verstappenia – "Hän on tottunut siihen"Max Verstappen teki laskutoimituksia ja täräytti kovan väitteen Valtteri Bottakseen liittyen
F1Max VerstappenRed BullBelgian GPMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 13:27
    Ferrari

    Lähde: Karmeita uutisia Ferrarille – ensi kaudesta karu arvio

  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä