Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

NHL-sirkus matkaa erikoiseen paikkaan – eksoottinen kiekkomaa muistetaan Leijonien romahduksesta vuosikymmeniä sitten

Kings ja Coyotes iskevät yhteen maailman toisella puolen.
Kings ja Coyotes iskevät yhteen maailman toisella puolen.©Icon Sportswire (A Division of XML Team Solutions) All Rights Reserved
Julkaistu 12.04.2023 15:00(Päivitetty 12.04.2023 16:14)

MTV URHEILU – STT

Jääkiekkoliiga NHL esittelee ensi syksynä tuotettaan australialaiselle yleisölle. Liiga järjestää Arizona Coyotesin ja Los Angelesin harjoituspelit Melbournessa 23.–24. syyskuuta ennen NHL-kauden alkua.

Ottelut pelataan Australian avoimesta tennisturnauksesta tutulla Rod Laver -areenalla. Kaukalo kasataan pitkälti samoista rakenteista, joita NHL on käyttänyt liigan ulkoilmaotteluissa.

LUE MYÖS: NHL:ssä viisi suomalaista ulkona pudotuspeleistä – Leijoniin tarjolle huippuluokan maalivahti

Harjoituspelejä on järjestetty aiemmin Euroopassa ja Aasiassa, mutta Australiaan liiga matkaa ensi kertaa. Eikä reissu välttämättä jää viimeiseksi.

– Tarkoituksemme ei ole vain käväistä Australiassa. Ajatus on järjestää täällä toistuvasti tapahtumia ja levittää jääkiekon suosiota, NHL:n kansainvälisistä toiminnoista vastaava johtaja David Proper kertoo NHL:n nettisivuilla.

– Emme tee tällaisia ratkaisuja päähänpistosta. Olemme tutkineet asiaa ja varmistaneet, että tämä on järkevä ratkaisu. Näemme, että täällä on meille otolliset markkinat.

Australialla on kiekkohistoria

Coyotes ja Kings aloittavat harjoitusleirinsä ennen muita joukkueita. Joukkueet jakavat pelaajistonsa kahteen osaan, joista toinen puoli matkaa Australiaan ja toinen puoli valmistautuu kauteen Pohjois-Amerikassa.

Joukkueet palaavat Australiasta Yhdysvaltoihin 25. syyskuuta.

LUE MYÖS: Boston Bruins rikkoi NHL:n ennätyksen – Jesperi Kotkaniemi johdatti Carolinan voittoon tehoillaan

Australia on ollut Kansainvälisen jääkiekkoliiton jäsen vuodesta 1938. Suomi-kiekossa Australia muistetaan Squaw Valleyn 1960 talviolympialaisista, kun Suomi nitkahti kisoissa alempaan jatkosarjaan Australian ja Japanin seuraksi.

Jatkosarjaa pilkattiin Suomessa "Tyynenmeren sarjaksi". Suomi voitti sarjassa Australian 14–1 ja 19–2, mutta Japani venyi Suomen kanssa yhteen tasapeliin.

LUE MYÖS: Tähtipakki Erik Karlsson laittoi historiankirjat uusiksi – tähän ei ole NHL:ssä pystytty yli 30 vuoteen

Otsikkoa korjattu klo 16.13: Suomi ei romahtanut Australiassa, vaan Australian ja Suomen tiet ristenivät olympialaisissa Leijonien romahduksen myötä.

Lisää aiheesta:

NHL-pomolta varoitus Suomelle: "En tottuisi siihen"NHL-pelaajien olympiamatkasta rohkaiseva signaali – IIHF:n kanssa vielä asioita selvitettävänäKoronan sairastanut Petri Matikainen valmentaa suljetussa maassa – uudistunut kiekkoliiga porskuttaa silti: "Pystyisimme pelaamaan SM-liigassa"NHL:n tähdistöviikonlopusta paisunut valtava kiekkosirkus – Voisiko SM-liiga tuoda All Stars -tapahtuman takaisin 20 vuoden tauon jälkeen?Pikaviisitin MM-tasolle tehneen Etelä-Korean pelaaja uskoo: "Britannia pärjää ihan hyvin"Kanadan päävalmentajalta näpäytys: "World Cup ei ole olympialaiset"
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 06:58
    Jääkiekko

    Montrealiin palannut Joel Armia nöyryytti tähtipuolustajaa – fanit muistivat tyylikkäällä tavalla: "Upea hetki minulle"

  • 06:28
    Dallas Stars

    Hurjavireiset suomalaiset säkenöivät taas Dallas-paidassa – Miro Heiskasen hieno tehotahti ei hyydy

  • Eilen06:27
    Jääkiekko

    Juuse Saroksen toiminta alkulämmittelyissä hurmasi kiekkofanit – ottelusta muodostui painajainen

  • Eilen05:58
    Mikko Rantanen

    Jesse Joensuulta jykevä lausunto Mikko Rantasesta – "Voidaan puhua jopa kaikkien aikojen pelaajana"

  • ma18:26
    Jääkiekko

    Suomalaishyökkääjä tekee paluun NHL-miehistöön