Neulomalla voi tehdä itsellensä mieluisen värisiä asusteita ja vaatteita. Puikkoja löytyy yksilöllisiin tarpeisiin ja lankavalikoimassa voi valita ihoa ärsyttämättömän langan ja omaan makuun sopivan värin.
Lankamaailman markkinointipäällikkö Elina Urmas sanoo, että neulominen on välineharrastus parhaimmillaan.
– Alkuun pääsee peruspuikoilla, metallisilla tai bambuisilla. Puikkoja on sitten kaikenlaisia. On esimerkiksi pyöröpuikkoja, hiilikuituisia puikkoja ja ergonomisia, neliskanttisia puikkoja.
Neulomiskäsiala vaikuttaa puikon kokoon
Urmas sanoo, että suomalaiset neulojat ovat tottuneet käyttämään pääasiassa halkaisijaltaan 2,5–10 millimetrin puikkoja. Pienempiäkin puikkoja löytyy, jotka ovat 1 millimetrin halkaisijaltaan sopivat esimerkiksi ohuiden sukkalankojen neulomiseen.
Lankakerien paketissa on usein suositus siitä minkä kokoisia puikkoja kannattaa käyttää.
– Se ei ole mikään laki. Käyttöön voi ottaa ohuemmat tai paksummat riippuen omasta neulomiskäsialasta.
Jos neuloo yleensä löyhästi, pienemmät puikot auttavat saamaan tiukempaa jälkeä ja jos taas neuloo yleensä hyvin tiukkaa jälkeä, auttavat paksummat puikot saamaan joustavampaa neuletta.
Luonnonkuidut sopivat iholle, tekokuiduissa värit korostuvat
Urmas kertoo, ettei lankojen suhteen ole tänä syksynä mitään hurjaa buumia.
