Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nettideittaajaa vaanii jatkuva "karkkikauppaefekti" – näin toimivat Tinderin suomalaiset haastajat

11:35Rakkautta vai pettymyksiä deittisovelluksista – Tinderin kotimaiset kilpailijatMitä sovelluksessa kannattaisi kertoa, jotta löytäisi pysyvän parisuhteen? Mitä muut voisivat oppia kristillisestä tavasta deittailla? Keskustelemassa Kotisataman Valo Oy:n viestintäjohtaja Kristiina Fekete sekä Swoonyn perustajat Oskar Lehtonen ja Jerry Jormanainen.
Julkaistu 08.07.2025 19:30

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Kotimaisessa deittisovellus Swoonyssa deittikumppanin valitsee asiantuntija. Valo-sovelluksen toiminta-ajatus taas on kristillinen. Entä millaisia rakkaussovellusten käyttäjiä suomalaiset ovat?

Deittisovellus Tinder muutti deittailumaailmaa, mutta tuottaa myös pettymyksiä. On pohdiskeltu, onko sen avulla tarkoituskaan löytää pysyvää parisuhdetta. 

Tinder ei kuitenkaan ole rakkaudennälkäisen ainoa vaihtoehto. Suomalaisiakin deittisovelluksia on olemassa. 

Valo on kristillinen deittailusovellus. Se toimii kuten muutkin deittisovellukset: käyttäjä kertoo itsestään profiilissaan, jota muut sitten lukevat. Uskonnollisuuttaan ei tarvitse millään keinoin todistaa.

– Emme koskaan jätä markkinoinnissamme sanomatta, että olemme kristillinen deittisovellus. Jos tämä viesti resonoi, olet tarpeeksi kristillinen lataamaan Valon, Kotisataman Valo Oy:n viestintäjohtaja Kristiina Fekete kuvaa Huomenta Suomessa.

Parisuhdeterapeutti ja psykologi tekevät "mätsin"

Swoonyssa asiantuntijat löytävät parin käyttäjälle. Perustaja Oskar Lehtosen mukaan aluksi vastataan kysymyksiin, joiden vastaukset menevät asiantuntijoiden syyniin. Sitten nämä valitsevat sopivan kumppanivaihtoehdon.

– Meillä on tällä hetkellä kaksi asiantuntijaa, parisuhdeterapeutti ja psykologi, jotka tekevät "mätsit", Swoonyn perustaja kuvaa.

Jerry Jormanainen

Deittailetko someäpeissä, mutta mikään ei johda mihinkään? Ensitreffeillä deittiviidakossa -vodcastissa tavalliset ihmiset kertovat toimittaja Katri Utulalle deittielämästään ja sen haasteista. 

Kahdeksanosaisen sarjan viisi ensimmäistä jaksoa nyt Katsomossa!

Käyttäjälle myös kerrotaan, miksi hänet "paritettiin" juuri tietylle ihmiselle. Sovellus toimii hieman kuin Ensitreffit alttarilla -ohjelma.

– Olisin voinut itsekin aikanaan osallistua ohjelmaan, mutta [ajattelin] just silleen, että en välttämättä halunnut telkkariin. Että jos sen [idean] saisi sovellusmuotoon, Lehtonen kuvaa deittisovelluksen lähtökohtia.

Lue myös: Miten lähestyä kiinnostavia tyyppejä olematta "creepy"? Seksologi kertoo toimivan tavan

"Suomalaiset ovat rehellisempiä koko hommassa"

Valo-sovellus toimii myös muissa maissa, ja Feketen mukaan muilla eurooppalaisilla esimerkiksi keskustelut ovat vilkkaampia kuin suomalaisilla.

– Kyllähän varmaan on kaikille selvää, että olemme vähän ujompia deittailussa ja koko kulttuurissa. Suomalaiset ovat vähän hiljaisempia, ujompia, ehkä keskustelu ei lähde niin aktiivisesti heti käyntiin, Fekete arvioi.

– Näemme myös sen, että suomalaiset ovat rehellisempiä koko hommassa. Suomalaiset keskimäärin kertovat rehellisesti ja reippaasti, missä ammatissa ovat, minkä ikäisiä ovat, Fekete sanoo.

Lue myös: Osa jää koukkuun ensihuumaan – nettideittailu ei tue pitkien parisuhteiden muodostamista

"Karkkikauppaefekti" tarjoaa aina uutta herkkua

Deittisovelluksia on syytetty pinnallisiksi ja niiden kautta solmittuja yhteyksiä kertakäyttöisiksi. 

Muiden kuvia selatessa pintaan saattaa pyrkiä niin sanottu "karkkikauppaefekti": tarjolla on aina uutta herkkua, joten kiusaus siirtyä jututtamaan aina seuraavaa kumppaniehdokasta voi kasvaa suureksi. Jormanaisen mukaan ongelman suitsimisessa tärkeää on oma suhtautuminen.

– Voi lähteä silleen, että hälläväliä, etsin vaihtoehtoa, tai voit ottaa yhden ihmisen ja lähteä oikeasti tutustumaan, hän kuvaa.

Swoonyssa "iso karsinta" on tehty asiantuntijoiden toimesta.

– Asiantuntijat ovat alustavasti jo tehneet sen työn, siinä vaiheessa käyttäjälle jää helpompi rooli siinä, mitä deitiltä voi odottaa, Jormanainen sanoo.

Mitä sovelluksessa kannattaisi kertoa, jotta löytäisi pysyvän parisuhteen? Mitä muut voisivat oppia kristillisestä tavasta deittailla? Millainen käytös deittisovelluksissa on suomalaisten mielestä luotaantyöntävää? Katso koko keskustelu videolta jutun alussa.

Lue myös: 

Miten löytää Se Oikea? Deittiasiantuntija Tiina antaa oleellisen vinkin: "Sillä pääsee jo aika pitkälle"

Ensitreffeillä-vodcastin Ari: "Kenelle käy 47-vuotias mies, joka haluaa isäksi?"

Jos Tinder ei kiinnosta, mistä kumppanin voi löytää? Deittiasiantuntija muistuttaa: "Ei ehkä kannata tuhlata aikaa tyyppiin, joka..."

Katso myös: Pariterapeutti kertoo nettideittailun ongelman: "Nimittäisin jopa epidemiaksi"

1:53Lauri käytti nettideittipalveluita 10 vuotta – mitä"Tinder-kulttuuri"tekee parinvalinnalle?Nettideittailu: Sen Oikean etsimistä vai pinnallista bisnestä? Keskustelemassa pariterapeutti Elina Tanskanen ja Lauri Kuparinen, Lovena-deittipalvelun perustaja. Kuparinen itse käytti deittipalveluita 10 vuotta.

Lisää aiheesta:

Tekoälydeittisivu lupaa löytää täydellisen kumppanin vain yhden selfien perusteellaReeta halusi vaihtoehdon Tinderille ja kehitti someen rakkausruletin: "Kyllä tälle näytti olevan tarvetta"Lauri käytti deittipalveluita 10 vuotta – pariterapeutti kertoo nettideittailun ongelman: "Nimittäisin jopa epidemiaksi"Kannattaako Tinderiin napata autokuva tai kuntosaliselfie? – "Varmasti on naisia, joihin ne uppoavat"Sorrutko Tinder-mokaan? Moni sabotoi rakkausmahdollisuutensa näin: "Mielessä on ajatus, että tämä tyyppi on ihan kasi plussa, mutta.."Alkaako nettideittailu jo uuvuttaa? Suomalaisasiantuntija vinkkaa: "Lähde mukavuusalueeltasi"
SovelluksetRakkausTinderSeksi ja parisuhdeUskonnotHuomenta SuomiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sovellukset
  • ti05:30
    Dokumentit

    MTV:n toimittaja näki läheltä tuttujen sovellusten pimeän puolen – näin huumeita, aseita ja rahaa liikkuu silmiemme edessä

  • ma11:21
    Huijaukset

    KRP varoittaa: Älä lataa pyynnöstä sovellusta tai voit menettää rahasi

  • 13.9.07:33
    Koirat

    Ville kehitti ratkaisun koiranomistajien kesto-ongelmaan

  • 15.8.09:13
    Verkkohuijaukset

    Käytätkö Telegramia? Varo, ettei tämä huijaus mene läpi!

  • 13.8.09:01
    Tinder

    Tapasitteko deittisovelluksessa? Voi olla huono juttu