Englannin Valioliigassa ei välttämättä nähdä ainuttakaan suomalaispelaajaa ensi kaudella.
Valioliigassa ei pelaa tällä hetkellä yksikään suomalainen jalkapalloilija. West Hamin suomalaisvahdin Jussi Jääskeläisen uutisoitiin viime viikolla jättävän itälontoolaisjoukkueen, jonka myötä sarja jäi suomalaisedustajien osalta autioksi. Jääskeläinen jäi viimeisillä kausillaan espanjalaisvahti Adrianin varamieheksi, eikä saanut luottoa Sam Allardycelta.
Jääskeläisen poislähdön myötä Valioliiga uhkaa jäädä ensi kaudeksi ilman suomalaisväriä. Edellisen kerran vastaava tilanne on nähty sarjassa kaudella 1993-94.
Arsenalin sopimuspelaajaa, West Hamissa kuluvalla kaudella pelannutta Carl Jenkinsonia ei voi laskea täysin suomalaiseksi. Suomea ikäkausimaajoukkueissa edustaneen Jenkinsonin äiti on suomalainen, isä englantilainen. Suomen poika –ja nuorisomaajoukkueissakin esiintynyt Jenkinson debytoi Englannin A-maajoukkueessa loppuvuodesta 2012 Ruotsia vastaan, ja teki samalla päätöksensä siitä, että haluaa edustaa brittejä jatkossa.
MTV Sport listasi pelaajia, jotka voivat mahdollisesti lähivuosina päästä näyttämään kyntensä Valioliigassa. Listaukseen voisivat taitojensa puolesta kuulua esimerkiksi Venäjän pääsarjan päättyneen kauden parhaaksi pelaajaksi valittu Roman Eremenko, Chievon luottopelaajiin kuuluva Perparim Hetemaj tai Sampdoriaan Ajaxista ensi kaudeksi siirtynyt Niklas Moisander, mutta luetteloon järjesteltiin pelaajat, jotka ovat lähimpänä pelipaikkaa maailman parhaassa jalkapalloliigassa joko seuratilanteensa, huhujen tai aikaisempien esitystensä puolesta.
3. Jesse Joronen, Fulham FC
Suomen potentiaalisin maalivahtitoivo. Aloitti kauden ykkösvahtina Mestaruussarjassa, kunnes valmentajanvaihdokset ja lontoolaisten kehno vire aiheuttivat penkkikomennuksen. Siirtyi lainalle Englannin Kakkostasolla pelaavan Accrington Stanleyn joukkueeseen, mutta loukkaantui pelatessaan neljättä peliään seurassa. Jorosen, 22, polvilumpio lähti sijoiltaan hänen torjuessaan laukausta. Sen lisäksi hänen sivusiteensä repesi. Loukkaantuminen vesitti käytännössä koko kauden, eikä torjuja ole vieläkään täydessä pelikunnossa. Kun saa itsensä kuntoon, edessä on todennäköisesti ensin laina Ykkös – tai Kakkosliigan joukkueeseen, jotta tavoitteena on kerryttää peliaikaa. Jos saa uuden mahdollisuuden Fulhamin tolppien välissä, saattaa hyvinkin lunastaa itselleen ykkösvahdin paikan. Fulhamilla on mahdollisuudet nousta takaisin Valioliigaan ensi kaudella, mutta asia ei ole ns. kirkossa kuulutettu. Päättynyt kausi oli Fulhamin osalta haastava, ja sen lopullinen sijoitus 24 joukkueen sarjassa oli 17.
