Saksan päävalmentaja Toni Söderholm on noussut valmennusurallaan nopeasti huipputasolle. MTV Urheilun Marko Leppänen spekuloi hänen mahdollisuuksiaan nousta joskus Leijonien pääkäskijäksi.
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026
Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.
LUE MYÖS: Anton Lundell ihaili pikkupoikana HIFK-legendoja – nyt he asettuvat vastaan MM-välierässä: "Kunnioitan heitä suuresti"
Toni Söderholm oli pelaajana äärimmäisen tyylikäs puolustaja, joka teki tunnollisesti kaiken mitä pyydettiin. Vähän enemmänkin.
Hän selvitti yksityiskohdat pilkuntarkkaan, söi säntillisesti kuin fitness-urheilija.
Johtajatyyppi kaiken lisäksi.
Ne ominaisuudet ovat tärkeitä valmentajallekin. Se on tullut selväksi hänen koutsinurallaan, joka on lähtenyt nopeasti rajuun lentoon.
"Söde" lopetti pelaajauransa Münchenissä 2016. Vuoden valmentamisen jälkeen hän oli jo päävalmentaja Saksan kakkostasolla HC Riessersseen riveissä.
Söderholmissa on pakko olla jotain spesiaalia, sillä jo kaudella 2018– aikana hän löysi itsensä Saksan A-maajoukkueen päävalmentajana. Sellaista loikkaa ei tehdä vähin taidoin: Saksa ei ole ehkä Suomen veroinen, mutta maailman mitassa kuitenkin tasokas jääkiekkomaa, jossa on vahvat perinteet.

