Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nainen sarjavarasti Fiskarsin ja Iittalan esineitä yli 200 000 eurolla

2:22Nainen varasti työpaikaltaan arvolasia vuosia – tämä näky odotti poliisia kotietsinnässäKatso video: Tällainen tavaranpaljous oli poliisia vastassa viranomaisten päästyä jyvälle desingvarkaan tekemisistä.MTV/AOP
Julkaistu 17.06.2025 05:47
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Tuomiossa käytiin myös harvinaisempaa arviointia siitä, milloin takaisin omistajalle palautuneet tuotteet ovat yhä myyntikunnossa.

Kyseessä oli Hämeenlinnassa paljastanut tapaus, jossa nainen tuomittiin arvokkaan sisustuslasin varastamisesta ja jälleenmyynnistä Hämeenlinnassa.

Nainen työskenteli vuosia Fiskars Finland Oy Ab:n jakelukeskuksessa varastotyöntekijänä.

Kaikessa hiljaisuudessa nainen oli vienyt työpaikaltaan Fiskarsin ja Iittalan tuotteita yli 200 000 eurolla. Osa oli myyty eteenpäin, mutta pikkuhiljaa asunto oli muuttunut lähes sisustuslasivarastoksi.

Lue aiempi uutinen tapauksesta: Japaniin tarkoitettu pieni pöllö paljasti varastotyöntekijän salaisuuden

Viemällään tavaralla nainen oli käynyt kauppaa. Naiselta takavarikoitiin omaisuutta vajaalla 108 000 eurolla, minkä lisäksi hän oli myynyt esineitä yli 100 000 euron arvosta.

Hän ei osannut kertoa, miksi oli ryhtynyt sarjavarkaaksi. Varastaminen näyttäytyi hänen kertomansa mukaan järjettömänä, eikä se tuottanut edes mielihyvää. Käräjäoikeus piti toimintaa pakonomaisena.

Poliisi joutui lopulta takavarikoimaan tavaraa asunnosta autokaupalla. Tyhjennys kesti kaksi päivää.

Lue myös: Katso, mitä kaikkea mukaan tarttui: Kleptomaanirouva anasti hirmuisen määrän tavaraa – "Näinkö helppoa oli varastaa?"

Ex-miehen tuomio laski

Hovioikeudessa puitiin sitä, miten pitkään naisen entinen aviomies oli tiennyt tavaran rikollisesta alkuperästä. Nainen asui yhä miehen kanssa samassa talossa. Varastettua omaisuutta oli joka puolella taloa.

Hovioikeus katsoi, ettei ollut näyttöä, että mies olisi ollut tietoinen tavaran rikollisesta alkuperästä yhtä pitkään kun käräjäoikeus oli arvioinut. Hovioikeus alensi miehen rikoksen tekoajan alle kahteen vuoteen.

Se katsoi kuitenkin, että mies oli toiminnallaan mahdollistanut naisen rikoksen jatkumisen ja huomattavan esinemäärän säilyttämisen.

Miehen rangaistus törkeästä kätkemisrikoksesta alennettiin yhdeksään kuukauteen aiemmasta vuoden ehdollisesta tuomiota.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

2105 iittala varastettu muumimukit lasipöllö

Nainen oli varastanut satoja ja taas satoja esineitä. Katso jutun alussa olevalta videolta, mitä kaikkea naisen mukaan tarttui.

Lue myös: Epärehellinen mies käytti työpaikkojaan törkeästi hyväksi – huijasi Biltemasta yli 43 000 euroa

Yhtiö tuhosi sille palautetut tuotteet

Tuomiossa käytiin myös harvinaisempaa arviointia siitä, milloin tuotteet ovat yhä myyntikunnossa. Yhtiö oli mainehaitan välttääkseen päättänyt hävittää varastetun, mutta sille palautuneen omaisuuden. Siksi miehen ei katsottu olevan velvollinen korvaamaan tuotteiden koko myyntihintaa.

Poikkeuksiksi oikeus katsoi muun muassa numeroidut erikoistuotteet, joille oli häviämisen jälkeen valmistettu korvaava kappale. Oikeus piti oikeutettuna, että yhtiölle korvataan tuotteen tuotantokustannus.

Vastaavasti naisen käytössä olleet, myyntipakkaukseltaan vahingoittuneet ja muuten käytetyt tuotteet olivat sellaisia, että niiden hinta katsottiin alentuneeksi.

Oikeus katsoi, että miehen osuus yritykselle aiheutuneesta vahingosta oli puolet aiemmin katsotusta 100 000 eurosta. Mies määrättiin siis korvaamaan yhtiölle 50 000 euroa yhteisvastuullisesti naisen kanssa.

Lue myös: Katala kiinteistövälittäjä varasti asiakkaidensa rahoja yli 250 000 euroa – huijasi säälittä kuolevia, surevia ja vanhuksia

Lisää aiheesta:

Fiskarsin varastotyöntekijällä oli vuosien ajan vaiettu salaisuus – poliisia odotti tämän kotona hämmästyttävä näkyKuopiolaiskaksikko löysi ison läjän "romurautaa" ja myi häkkyrät – ongelmat alkoivat, kun saalis paljastui yliopiston arvo-omaisuudeksiPikkukunnan pankinjohtaja kavalsi yli 43 000 euroa asiakkaan tililtä – tarvitsi uuden auton ja ajatteli "lainata vähän"Sukulaiset havahtuivat outoon tyhjyyteen lähes sokean vanhuksen asunnossa – Albert Edelfeltin arvomaalaus löytyi kodinhoitajan seinältä Katso, mitä kaikkea mukaan tarttui: Kleptomaanirouva anasti hirmuisen määrän tavaraa – "Näinkö helppoa oli varastaa?"Vartija anasti 170 000 euron edestä tavaraa - rahoitti omaa pelaamistaan
VarkaudetSuomalainen designFiskarsHämeenlinnaHovioikeusRikos
Poliisin esitutkintamateriaali / MTV

Tuoreimmat aiheesta

Varkaudet
  • 9.9.22:49
    Eurojackpot

    Suomeen kaksi muhkeaa voittoa Eurojackpotista

  • 29.8.07:44
    Rikosepäilyt

    Poliisi meni metsään – löysi mopoja, huumeita ja miehen

  • 28.8.17:04
    Rikosepäilyt

    Oletko nähnyt näitä Pohjanmaalla varastettuja ajokkeja? Vorojen matkassa myös Harley Davidson

  • 28.8.16:22
    Rikosepäilyt

    Nuori mies ryösti nuorempiaan Oulussa – poliisi löysi teräaseen ja huumeita

  • 28.8.10:19
    Kauppa

    Myymälävarkauksia enemmän kuin koskaan