Päätös päiväunien ottamisesta muodostui äärimmäisen hyväksi vaihtoehdoksi niin työn kuin vapaa-ajankin kannalta.
Pyöräilyä, juoksua ja ratsastusta harrastava toimittaja AC Shilton kertoo rakastavansa aikaisia aamuherätyksiä, mutta kukonlaulun aikaan sängystä nouseminen kostautuu iltapäivisin pohjattomana väsymyksensä. Työpäivän loppuun mennessä väsymys on usein kasvanut niin suureksi, että työpäivät kuluvat ruutua tuijottaen, eikä lenkkipoluille lähteminenkään kiinnosta.
Iltapäiväväsymyksen selättämiseksi Shilton päätti muokata päivärytminsä uusiksi ja sisällyttää kuukauden ajan keskipäiviinsä päiväunet, joilla on tutkimusten mukaan positiivisia vaikutuksia suorituskyvyn lisäksi myös asenteeseen ja mielialaan. Urheilutulosten lisäksi lyhyiden päiväunien on todistettu lisäävän työn tuottavuutta ja parantavan keskittymiskykyä.
Täydellisen uniajan löytäminen kesti kuitenkin aluksi muutaman päivän.
LUE MYÖS: Päiväunista on sinulle tutkitusti hyötyä – mutta kauan ne saisivat kestää?
– Annoin itseni nukkua 45 minuuttia, jonka jälkeen heräsin miettien, mikä päivä tänään oli. Vaati useita kahvikuppeja ja määrittelemättömän ajan Facebookin selailua, ennen kuin olin taas valmiina toimimaan, Shilton kertoo ensimmäisestä päivästään.

