Perinteisiä valintakokeita on korvattu muun muassa etänä suoritettavilla valintakokeilla ja todistusvalinnan laajentamisella.
Loputkin yliopistot tiedottavat viimeistään tänään, miten ne toteuttavat opiskelijavalinnat poikkeusoloissa, kertoo Suomen yliopistojen rehtorineuvosto Unifi. Osa yliopistoista on jo aiemmin kertonut opiskelijavalintojen järjestämisestä koronatilanteessa.
Kunkin alan kerrotaan ottaneen käyttöön sille parhaiten soveltuvan ratkaisun. Esimerkiksi lääketieteelliset alat ovat ilmoittaneet, että opiskelijoista 75 prosenttia valitaan todistusten perusteella ja loput valintakokeella.
Unifin mukaan perinteisiä valintakokeita on korvattu muun muassa sähköisillä etänä suoritettavilla valintakokeilla, suullisilla kokeilla, palautettavilla tehtävillä ja todistusvalinnan laajentamisella.
Valintakokeet järjestetään nyt pääosin kaksivaiheisina. Ensimmäinen vaihe toteutetaan pääsääntöisesti sähköisesti etänä, ja siinä parhaiten menestyneet hakijat etenevät toiseen vaiheeseen. Toinen vaihe voidaan toteuttaa etänä tai pieninä koetilaisuuksina kampuksilla.
– Yliopistot ovat tehneet päätöksensä hakijoiden asemaa ajatellen ja mahdollisimman pienillä muutoksilla. Olemme poikkeustilanteessa löytäneet ratkaisut, joissa kaikilla hakijaryhmillä on edelleen mahdollisuus tulla valituiksi, kertoo Unifin opetusvararehtorikokousten puheenjohtaja Petri Suomala tiedotteessa.
Hakijoita kehotetaan jatkamaan valintoihin valmistautumista
Yliopistojen kerrotaan seuraavan nyt tehtyjen muutosten vaikutuksia. Ratkaisuja on ollut suunnittelemassa asiantuntijajoukko, johon kuuluu Unifin mukaan muun muassa akateemisia asiantuntijoita ja valinta-asiantuntijoita, juristeja sekä terveys-, turvallisuus- ja it-asiantuntijoita.
