Näiden autojen kuvia sometetaan eniten – yllätyskakkonen saattaa löytyä sinunkin pihastasi

2:24
Kulttileffan vihreä Mustang tuotiin tähän päivään.

Ihmiset ovat valokuvanneet autoja ja ladanneet niitä sosiaaliseen mediaan niin kauan kuin somekanavia on ollut olemassa. Pelkästään Instagramissa autokuvia on satoja miljoonia, mutta mistä malleista niitä ladataan sinne eniten?

Autovakuutuksia tarjoava brittiläinen Veygo on selvittänyt, mistä automalleista on ladattu eniten kuvia Instagramiin. Vaikka kärjen tuntumasta löytyykin arvokkaita superautoja, on esimerkiksi kakkospaikalla suomalaisillekin varsin tuttu auto.

Veygo perustaa selvityksensä tiettyjen tunnisteiden eli hashtagien käyttöön. Jokaisen auton osalta haettiin kahdella yleisimmällä tunnisteella merkattuja kuvia, ja nämä luvut laskettiin yhteen.

Selvitykseen kelpuutettiin ainoastaan sellaisia autoja, jotka ovat edelleen tuotannossa. Joitain tunnisteita veygolaiset joutuivat jättämään pois niiden kaksoismerkityksen vuoksi. Yksi tällaisista oli esimerkiksi #golf, joka voi viitata sekä pallopeliin että Volkswagenin suosikkimalliin.

Instagramin yleisimmät automallit

  1. Ford Mustang, 11 947 872 kuvaa, #fordmustang #mustang
  2. Honda Civic, 7 402 365 kuvaa #hondacivic #civic
  3. Nissan GT-R, 7 019 123 kuvaa #nissangtr #gtr
  4. BMW M3, 5 817 457 kuvaa, #bmwm3 #m3
  5. Jeep Wrangler, 5 137 019 kuvaa, #jeepwrangler #wrangler
  6. Chevrolet Camaro, 4 686 969 kuvaa, #chevycamaro #camaro
  7. Chevrolet Corvette, 3 963 740 kuvaa, #corvette #vette
  8. BMW M4, 3 432 052 kuvaa, #bmwm4 #m4
  9. Lamborghini Aventador, 3 085 336 kuvaa, #lamborghiniaventador #aventador
  10. Audi R8, 2 900 314 kuvaa, #audir8 #r8
  11. BMW M5, 2 741 911 kuvaa, #bmwm5 #m5
  12. Subaru Impreza, 2 670 309 kuvaa, #subaruimpreza #impreza
  13. Chevrolet Silverado, 2 254 244 kuvaa, #chevysilverado #silverado
  14. Lamborghini Huracan, 2 203 050 kuvaa, #lamborghinihuracan #huracan
  15. Mini Cooper, 2 131 312 kuvaa, #minicooper #minione
  16. Porsche Carrera, 2 077 459 kuvaa, #porschecarrera #carrera
  17. Porsche 911, 1 940 424 kuvaa, #porsche911
  18. Honda Civic Type R, 1 834 422 kuvaa, #civictyper #typer
  19. Audi A4, 1 591 794 kuvaa, #audia4 #a4
  20. Toyota Corolla, 1 492 653 kuvaa, #toyotacorolla #corolla
  21. Opel Corsa, 1 423 252 kuvaa, #corsa #opelcorsa
  22. Mazda MX-5, 1 411 558 kuvaa, #mazdamx5 #mx5
  23. BMW M2, 1 389 175 kuvaa, #bmwm2 #m2
  24. Audi S3, 1 311 889 kuvaa, #audis3 #s3
  25. Volkswagen Golf, 1 266 535 kuvaa, #vwgolf #volkswagengolf
  26. Audi A3, 1 263 839 kuvaa, #audia3 #a3
  27. Audi A1, 1 236 227 kuvaa, #audia1 #a1
  28. BMW i8, 1 143 190 kuvaa, #bmwi8 #i8
  29. Fiat 500, 1 054 174 kuvaa, #fiat500
  30. Audi TTS, 1 033 764 kuvaa, #auditts #tts

Lähde: Veygo

Lue myös

    Uusimmat

    Käytämme evästeitä parantaaksemme käyttökokemusta. Jatkamalla hyväksyt niiden käytön. Tutustu tietosuojakäytäntöömme.

    Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme vaihtamaan tuettuun selaimeen. Lisätietoja