Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Uutiset Lontoossa: "Pääministeriä arvosteltu rankasti iskujen takia"

3:57Pääministeri Maylle kritiikkiä poliisin resurssien leikkaamisesta
Julkaistu 05.06.2017 08:04

MTV UUTISET

Britannian pääministeri Theresa May on Britannian iskujen vuoksi saanut myös rankkaa arvostelua osakseen, raportoi MTV Uutisten toimittaja Janne Hopsu Lontoosta.

Britannian työväenpuolueen puheenjohtaja Jeremy Corbyn muistutti myöhään eilen illalla, että konservatiivihallitus on leikannut viime aikoina poliisien virkoja 20 000:lla. Hän sanoi, että pääministeriä on varoitettu tästä, mutta hän ei ole puuttunut asiaan.

– Se on tietenkin piikki entiselle sisäministerille varsinkin nyt, kun vaaliviikkokin on alkanut, kertoo Hopsu.

Corbyn sanoi myös, että iskuista pitäisi keskustella Persianlahden maiden, kuten Saudi-Arabian kanssa.

– Saudi-Arabia on Britannian suuri liittolainen ja ostanut siltä muun muassa paljon aseita. Corbyn syyttää Persianlahden maita ääri-islamilaisen ajattelun tukemisesta, jopa rahoittamisesta, Hopsu kertoo.

Lisää aiheesta:

MTV Uutiset Lontoossa: Theresa Mayn uhkapeli epäonnistui – vaalitulos voi rampauttaa Brexit-neuvottelujen alkamisenMTV Uutiset Lontoossa: "Henkisesti kaikki eivät ole palanneet normaaliin"
MTV Uutiset Lontoossa – "Ihmiset ovat järkyttyneitä ja hieman peloissaan"
Trump Lontoon iskujen jälkeen: Poliittinen korrektius on lopetettava
BBC: Britannia ei jaa enää Manchesterin iskun tietoja Yhdysvalloille, taustalla brittejä raivostuttanut tietovuoto
Isis ilmoittautui Lontoon iskun tekijäksi
Lontoon iskuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Lontoon isku
  • 13.02.202408:52
    Alexander Stubb

    Muistatko? Näin Alexander Stubb juonsi Huomenta Suomen vuonna 2005 – puhui ranskaa ja uteli Pekka Poudalta Ruisrock-säätä

  • 30.11.201917:51
    Iso-Britannia

    Nämä terrori-iskut ovat ravistelleet Britanniaa 2000-luvulla, katso kooste pähkinänkuoressa – erityisen musta oli vuosi 2017

  • 03.06.201906:11
    Ulkomaat

    Kaksi vuotta sitten Helen ryntäsi auttamaan haavoittunutta ja kohtasi Lontoon puukottajan katseen sekä silmittömän julmuuden – "Aivan kuin miehellä ei olisi ollut sielua lainkaan"

  • 27.09.201705:22
    Ulkomaat

    Britanniassa vapautettiin lisää Lontoon metroiskun takia pidätettyjä

  • 12.06.201713:11
    Kotimaa

    Olitko paikalla Lontoossa terrori-iskun aikaan? Brittipoliisi pyytää turisteja kertomaan havainnoista