Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ministeri Berner visioi: Taksi voisi maksaa 50 senttiä kilometriltä vuonna 2025

Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner puhui ministeriön seminaarissa tiistaina.
Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner puhui ministeriön seminaarissa tiistaina.Lehtikuva
Julkaistu 08.03.2017 10:18

MTV LIFESTYLE

Liikenne- ja viestintäministeriön tiistaina järjestetyssä seminaarissa käsiteltiin muun muassa autonomisten autojen tuomia hyötyjä maamme liikenteelle. 

Tilaisuudessa puhunut liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner pitää Suomea kokoaan suurempana maana liikenteen kehittämisessä. Hän mainitsee Suomen yhdeksi vahvuudeksi teknologian kehitystä suosivan lainsäädännön, mutta muistuttaa, että meidän olisi uskallettava ottaa askeleita eteenpäin eikä roikkua vanhassa.

– Liikenne ei ainoastaan muutu palveluksi, vaan se myös automatisoituu, Berner sanoi.

Berner uskoo, että Suomella on kaikki edellytykset nousta autonomisten autojen ja älyliikenteen edelläkävijäksi.

– Nyt tarvitaan rohkeutta päättäjiltä, mutta myös alan toimijoilta. Tarvitsemme uusia keinoja ja kunnianhimoisia ajatuksia.

Katso koko seminaari alta.

Berner visioi puheenvuorossaan myös itseajavia takseja, jotka mahdollistaisivat nykyistä halvemmat hinnat. Bernerin mukaan jo vuonna 2025 liikenteessä voisi olla autonomisia takseja, joilla kulkeminen maksaisi 0,50 euroa kilometriltä. Bernerin mukaan autoalalla uskotaan itseohjautuvien autojen voivan aloittaa tietyillä tieosuuksilla jo vuonna 2025, kun vielä vuosi sitten puhuttiin vuodesta 2050.

Puheenvuorossaan Berner ilmaisi kuitenkin huolensa Suomen autokannasta, joka on hänen mukaansa Euroopan toiseksi vanhin heti Liettuan jälkeen. Vuoteen 2030 mennessä maamme liikenteen päästöt olisi puolitettava, joten uusi teknologia ja panostus ekologisempiin polttoaineisiin ja voimanlähteisiin ovat Bernerin mukaan avainasemassa lähivuosina.

***

2:05Tässä on täysin uusi Volvo XC60

Lisää aiheesta:

Autoliiton pomon terveiset päättäjille eivät vaadi tulkkausta: "Auto ei ole Suomessa mikään luksustuote"Ministeri Berner, tarvitaanko autokannan nuorentamiseksi keppiä vai porkkanaa?Berner: Autokannan uudistamista ja vanhojen autojen päästöjen laskemista on selvitettäväBernerin puheet häiritsevät autokauppaa – hallitukselta toivotaan pikaisia päätöksiäLi Andersson vertaa autoa hissiin – miksi jokaiselle tarvittaisiin oma?Liikenneministeri HS:lle: Autoilun kilometrihinta mahdollinen – teleoperaattorit voisivat periä maksuja
ÄlyliikenneAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Älyliikenne
  • 02.05.202318:55
    Liikenne

    Robotteja liikkeellä Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla − poliisi autoilijoille: Älä väistä suojatielle pyrkivää robottia

  • 05.05.202211:44
    Liikenne

    Pitääkö suojatielle pyrkivälle robotille antaa tietä? Poliisi ottaa kantaa uuteen ilmiöön: "Näinkin olen jo kuullut tapahtuneen"

  • 22.10.202106:11
    Kotimaa

    Liikennevaloista voi pian päästä lyhyemmällä odottelulla – näin tekoäly poistaa "kuolleet sekunnit"

  • 06.11.202015:56
    Autot

    Volkswagen rakentaa kreikkalaiselle saarelle jokaisen sähköautoilijan paratiisin

  • 28.09.202010:53
    Liikenne

    Syytä olla tarkkana: Nopeusrajoitus voi pian vaihdella kaistakohtaisesti