Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Lisätty todellisuus tulee autoihin ja taistelukentälle – suomalaisfirman asiakkaina huippuluokan automerkit

1:37Lisätty todellisuus tulee autoihin ja taistelukentilleKatso uutisraportti: Tällaisesta teknologiasta Basemarkin tuotteissa on kyse.
Julkaistu 26.01.2026 06:45
Toimittajan kuva
Valtteri Kykkänen

valtteri.kykkanen@mtv.fi

Lisättyä todellisuutta hyödynnetään entistä enemmän myös autoteollisuudessa. 

AR-elementtejä kehittävä suomalainen ohjelmistoyhtiö Basemark on tähän mennessä saanut teknologiansa parinkymmenen valmistajan autoihin. Yrityksen ohjelmistoja käyttävät muun muassa BMW, Volkswagen, Mercedes Benz ja Lamborghini.

Käytännössä auton näytölle, tuulilasiin tai kuljettajan AR-laseihin voidaan tuoda elementtejä, jotka korostavat esimerkiksi ajokaistoja, muita ajoneuvoja ja jalankulkijoita. Perinteisen navigoinnin lisäksi AR voi voi myös opastaa kuljettajaa löytämään läheisen kahvilan, latauspisteen tai parkkiruudun.

Basemarkin operatiivinen johtaja Sami Niska sanoo, että lisätty todellisuus parantaa kuljettajan tilannetietoisuutta liikenteessä. 

– Se auttaa havainnoimaan ympäristöä paremmin. Lisäksi se mahdollistaa sen, että erityisesti tuulilasiin heijastettuna kuljettajan ei tarvitse ottaa katsetta pois tieltä navigoidessaan, vaan hän voi keskittyä ajamiseen. Tämä parantaa liikenneturvallisuutta, hän toteaa.

Olennainen tieto oikeassa hetkessä

Dataa kerätään eri puolilta auton järjestelmiä ja tätä kautta muodostetaan lisättyä todellisuutta näytöille. Niskan mukaan AR-teknologia on pikkuhiljaa tulossa myös edullisemman hintaluokan autoihin. Hän viittaa ennusteisiin, että kasvu voisi olla jopa 25 prosentin luokkaa vuositasolla.

Fintrafficin ekosysteemi- ja teknologiajohtaja Janne Lautanala näkee lisätyn todellisuuden tuovan liikenteeseen uusia mahdollisuuksia. Kun tietoa lisätään, lisää se hänen mukaansa turvallisuutta, sujuvuutta ja vähäpäästöisyyttä.

– Toki siinä pitää olla tarkkana sen kanssa, että näytetään se olennainen tieto siinä oikeassa hetkessä käyttäjälle, jotta se ei häiritse häntä, vaan oikeasti auttaa tekemään oikeita päätöksiä. 

– On mahdollista, että tulee tällainen "hälytysväsymys", eli ihmiset eivät enää keskity niin tehokkaasti liikenteeseen. Ja siihen liittyy myös tietoturvariskejä, mutta uskon, että kaikki nämä asiat ovat ratkaistavissa, Lautanala sanoo.

Lisätty todellisuus apuna taistelukentällä

Basemark on laajentanut viime aikoina myös entistä voimakkaammin kasvavaan puolustusteollisuuteen. Takana on pilottihanke Patrian kanssa ja yhtiöllä on kehitystiimi esimerkiksi Ukrainassa. Sami Niskan mukaan yhtiö neuvottelee yhteistyöstä tällä hetkellä useiden eurooppalaisten ja pohjoisamerikkalaisten puolustusalan yritysten kanssa.

Sotilaalle AR näkyy esimerkiksi kypärän näytöllä. Kuten liikenteessä, myös taistelukentällä pitää pystyä havainnoimaan "kiinnostavia kohteita". 

– Kohteet eivät ole kahviloita tai latauspisteitä, vaan omia joukkoja, vihollisia, miinakenttiä ja niin edelleen. Sama AR-teknologia, joka toimii puolustusteollisuudessa, on todettu toimivaksi myös autoteollisuudessa, ja se avaa meille ovia puolustusteollisuuden suuntaan, sanoo Niska.

Basemarkin kehitystyö kohdistuu tällä hetkellä taistelukentälle tarkoitettuun älykypärään, jota on tarkoitus myydä Nato-maiden armeijoille sekä eurooppalaisille puolustusteollisuuden yrityksille. Ensimmäiset kypärät on tarkoitus toimittaa asiakkaille testikäyttöön kuluvan vuoden aikana.

Panostukset puolustusteollisuuteen ovat kiinnostaneet myös sijoittajia. Äskettäin järjestetyssä osakeannissa kotimaiset yksityissijoittajat ja perheyhtiöt sijoittivat Basemarkiin seitsemän miljoonaa euroa kuuden päivän sisällä.

Lue myös: Kansanedustaja Jarno Limnellille uusi työ – nyt puhuu eduskunnan hallintojohtaja

Kansanedustajan pikapesti herätti huomiota

Yhtiön profiloituminen puolustusteollisuudessa sai äskettäin julkisuutta, kun kokoomuksen kansanedustajan Jarno Limnellin kerrottiin aloittavan Basemarkin strategisena neuvonantajana. 

Yhtiön tiedotteen mukaan Limnell olisi tuonut mukanaan "vahvan osaamisensa ja laajat verkostonsa yhtiön aseman vahvistamiseksi ja strategian kehittämiseksi".

Kuitenkin jo seuraavana päivänä eduskunnan puolustusvaliokunnan jäsen Limnell ilmoitti, ettei otakaan tehtävää vastaan. Kysymyksiä oli herännyt muun muassa siitä, olisiko Limnellin työ aiheuttanut ongelmia esimerkiksi tilanteissa, joissa puolustusvaliokunta kuulee puolustusalan yrityksiä niiden innovaatiotoiminnasta. Limnell korosti itse, ettei ole yhtiöllä töissä eikä saa tehtävästä palkkaa.

TeknologiaAutoteollisuusAuton toimintaLiikenneturvallisuusKotimaa
Toimittajan kuva
Valtteri Kykkänen
MTV Uutiset

Valtteri Kykkänen työskentelee uutistoimittajana MTV Uutisten Kotimaa-toimituksessa. TV- ja digisisältöjen lisäksi hän tekee juttuja Asian ytimessä -ajankohtaisohjelmaan.

Kykkäseen voi olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkeihin liittyen. Hänen sähköpostiosoitteensa on valtteri.kykkanen@mtv.fi ja puhelinnumeronsa +358 40 6359015.

Lisää aiheesta:

Suomen sotilastiedustelu: Venäjä jatkanee pyrkimyksiä vaurioittaa vedenalaisia yhteyksiä ItämerelläMinisteri Häkkänen MTV:lle: Miinakoulutus alkaa varuskunnissa viipymättä – miinoja saatetaan valmistaa myös vientiinKvanttitietokoneen kehittäjältä varoitus uusista riskeistä – Suomessa harvat varautuneet kunnollaGöranilla, 77, on yli 2 500 kansainvälistä patenttia – tätä kaikkea suomalainen on ratkonut71-vuotiaan vaasalaismiljonäärin vauhti ei hidastu – näin hän selvisi konkurssista ja miljoonaveloistaAutoilija, ovatko nämä järjestelmät pois päältä autossasi? Nyt kannattaa miettiä uudelleen

Tuoreimmat aiheesta

Teknologia
  • 14.1.06:32
    Talous

    Kvanttitietokoneen kehittäjältä varoitus uusista riskeistä – Suomessa harvat varautuneet kunnolla

  • 3.1.05:20
    Ukrainan sota

    Kolme erilaista sotakonetta lentää nyt Ukrainan taivaalla – MTV esittelee ne yksityiskohtaisesti

  • 2.1.22:06
    Pörssi

    Tekoäly-osakkeet huimassa nousussa Yhdysvalloissa – Helsingin pörssissä teknologia laski

  • 19.12.202510:21
    NASA

    Kilpajuoksu Kuuhun kiristää Trumpin politiikkaa: Kiinalaisille porttikielto Nasan avaruusohjelmiin

  • 12.12.202513:03
    Huijaukset

    Palkittu suomalaiskeksintö huijaa puhelinhuijareita – tästä on kyse