Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ministereille hankitaan yhdeksän uutta autoa, hintalappu lähes 600 000 euroa – töpseli-BMW oli ”edullisin vaihtoehto”

0:58Tältä näyttää uusi BMW M5Tältä näyttää vuonna 2017 esitelty BMW M5 eli se kaikkein räyhein vitossarjalainen.
Julkaistu 09.03.2020 10:06

Ville Järveläinen

Ministereiden käyttöön hankitaan yhdeksän uutta BMW-merkkistä virka-autoa.

Valtioneuvoston kanslian apulaiskuljetuspäällikkö Joni Palonen kertoo MTV Uutisille, että päättäjille hankittavien uusien Bemareiden yhteenlaskettu hinta on 581 649,76 euroa. Tällä rahalla valtio saa yhdeksän kappaletta BMW 530e A xDrive -henkilöautoja.

Kun uudet autot on toimitettu, on valtioneuvoston käytössä yhteensä 53 autoa, kun huomioidaan sekä henkilö- että materiaalikuljetuksiin tarkoitetut ajoneuvot. Kuljetuspalvelun piiriin kuuluvat Palosen mukaan valtioneuvoston jäsenet, kansliapäälliköt, valtiosihteerit ja alivaltiosihteerit.

Lue myös: Saksan ympäristöministeri poseeraa sähköautojen vierellä, mutta ajaa itse melkoisella päästöhirviöllä – 237 ministeriautosta vain kolme käy sähköllä

Miksi juuri 5-sarjan BMW?

Palonen kertoo, että Hansel-puitesopimushinnoilla 530e A xDrive oli edullisin vaihtoehto, nelivetoisena plug-in-hybridinä suuret henkilöautot -kategoriassa.

– Ympäristöystävällisistä vaihtoehdoista ladattava hybridi on tällä hetkellä kuljetusryhmän käyttötarkoitukseen sopivin, hän jatkaa.

530e xDriven sähköinen toimintamatka yhdellä latauksella on viitisenkymmentä kilometriä. Kun auton ajoakku tyhjenee, hörähtää käyntiin kaksilitrainen bensamoottori. Tehoa autosta löytyy 252 hevosvoimaa.

bmw 5 seriesUusi 5-sarjan BMW.Shutterstock

Lisävarustevalinnoissa on Palosen mukaan huomioitu erityisesti aktiivinen ja passiivinen turvallisuus, työergonomia sekä tottakai matkustusmukavuus.

Palonen arvioi, että valtioneuvoston henkilökuljetuskäytössä olevien autojen mittareihin kertyy vuodessa 20 000–30 000 kilometriä.

Lue myös: Suomalaiset tykästyivät sähköisiin Bemareihin – bensa- ja dieselmalleja ei myydä yhteensäkään niin paljon

Lisää aiheesta:

Hyviä uutisia alle 25 000 euron sähköautoja kiikaroiville suomalaisilleSuomalainen taksifirma hankki kiinalaisia Maxus-sähköautoja – "Pääsevät jonon ohi"Suomen halvin ladattava hybridi on tässä! Hinta alkaa kakkosella – rattiin pääsee vielä tämän vuoden aikanaLisää kaasua – Skoda Octavian kaasuversio sai lisää tehoa ja isommat kaasusäiliötLadattavat hybridit käyvät kaupaksi kiihtyvään tahtiin – kärkipaikat premium-merkkien hallussaMinisterit saavat uudet neliveto-BMW:t – 13 autoa 66 000 euroa kappale
AutotBMWValtioLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 07:02
    Oulu

    Tilaisuus teki autovarkaan Oulussa

  • ti09:59
    Lifestyle

    Kun BMW-kuskin tutun reitin yksityiskohta muuttui, rysähti – katso varoittava video Helsingistä

  • ti08:24
    Liikenneturvallisuus

    Näin vaarallisen suojatien ylitys sujui Helsingin aamuruuhkassa – huomaisitko sinä nämä jalankulkijat ratin takaa?

  • 6.12.11:59
    Liikenneturvallisuus

    Näin sumuvaloja pitää oikeasti käyttää – "Valitettavan usein näkee..."

  • 5.12.11:17
    Autokoulu

    Ajokortin opetusluvan voi saada nyt päivässä