Tänä vuonna poikkeusoloissa järjestetyt tasavallan presidentin itsenäisyyspäivän Linnan juhlat on kerännyt kiitosta kansalaisilta ja oli mieluisat myös presidenttiparille.
Koronaepidemian vuoksi linnassa ei nähty kutsuvieraita, vaan presidenttiparin lisäksi tv-lähetyksissä linnasta nähtiin vain muutamia musiikki- ja tanssiesityksiä.
Mutta millaiset Linnan juhlat nähdään ensi vuonna, jos ja kun koronaepidemia on siihen mennessä helpottanut, ja mitä tänä vuonna nähtyjä elementtejä mahdollisesti otetaan mukaan?
Lue myös: Sauli Niinistöllä koskettava kohtaaminen sotaveteraanin kanssa – presidentti kiitti vain 18-vuotiaana rintamalle lähtenyttä Yrjö Rimpistä koko kansan puolesta: ”Kiitos, että menitte”
Presidentti Sauli Niinistö ja rouva Jenni Haukio totesivat illalla MTV Uutisten haastattelussa, että juhlapäivä toi virkistävää vaihtelua perinteisiin Linnan juhliin. Niinistö ei kuitenkaan luvannut, että tulevaisuudessa Linnan juhlat olisivat tämänvuotisen kaltaisia.
