Norjan kirjastoyhdistys tiedottaa, ettei jatka yhteistyötä Mette-Maritin kanssa.
Norjan kirjastoyhdistys lopettaa yhteistyön kruununprinsessa Mette-Maritin kanssa. Mette-Marit toimi yhdistyksen suojelijana.
Yhdistys kertoo päätöksestä verkkosivuillaan julkaistussa tiedotteessa. Yhteistyön lopettamisen taustalla on Mette-Maritin yhteys edesmenneeseen seksuaalirikolliseen Jeffrey Epsteiniin.
– Sen jälkeen, kun kävi ilmi, että kruununprinsessa oli ollut yhteydessä Jeffrey Epsteiniin, hovista on annettu ymmärtää, että kruununprinsessa aikoo antaa asiasta lisätietoja. Yhdistys ei ole saanut tällaisia tietoja vieläkään, vaikka on kulunut pitkä aika, tiedotteessa sanotaan.

Lue myös: Mette-Maritin Epstein-kohussa jälleen uusi käänne – Norjan poliisi aloittaa rikostutkinnan
Tiedotteen mukaan yhdistyksen hallitus on käsitellyt Mette-Maritin suojelijuutta useaan otteeseen. Hallitus katsoo, että asiaan liittyy "ongelmallisia seikkoja, jotka koskevat luottamuksen pettämistä ja valheita".
Tiedotteessa sanotaan, etteivät esiin tulleet asiat ole linjassa yhdistyksen edustamien arvojen kanssa.
– Epstein-tapaukseen liittyvät rikokset vaikeuttavat suojelijaroolin säilyttämistä. Hallitus ymmärtää, että kyseessä on myös henkilökohtainen tragedia, mutta viime kädessä on punnittava, onko kruununprinsessan toimiminen yhdistyksen suojelijana yhdistyksen edun mukaista, ja tällä hetkellä emme koe, että näin olisi, tiedote kuuluu.
Norjan kirjastoyhdistys ei ole ainoa taho, joka on lopettanut yhteistyön Mette-Maritin kanssa Epstein-kohun myötä. Aiemmin yhteistyön kruununprinsessan kanssa keskeytti Norjan mielenterveysneuvosto, jonka suojelijana Mette-Marit niin ikään toimi.
Lue myös: Viihdetoimittajat kyseenalaistavat Mette-Maritin sanat: "Ihan höpöhöpöä"
Mette-Marit ajautui myrskyn silmään sen jälkeen, kun Yhdysvaltain oikeusministeriön tammikuussa julkaisemat Epstein-asiakirjat paljastivat hänen paljon luultua laajemmat yhteytensä edesmenneeseen seksuaalirikolliseen.
Mette-Marit mainitaan Epstein-asiakirjoissa yli 1000 kertaa. Asiakirjat paljastivat kruununprinsessan ja Epsteinin lähetelleen toisilleen satoja sähköpostiviestejä vuosina 2011–2014.
Viestinvaihto alkoi muutama vuosi sen jälkeen, kun Epstein oli tuomittu alaikäiseen kohdistuneesta seksuaalirikoksesta vuonna 2008.
Mette-Marit on sittemmin pyytänyt anteeksi yhteydenpitoaan Epsteiniin.
