Prinsessa sanoi olevansa kiitollinen, ettei ole ollut tekemisissä Epsteinin kanssa sen jälkeen, kun hän oli parikymppinen.
Ruotsin prinsessa Sofia kommentoi ensimmäistä kertaa yhteyksiään seksuaalirikoksista tuomittuun Jeffrey Epsteiniin. Prinsessa kertoo tavanneensa Epsteinin kahdesti.
– Tapasimme ravintolassa sosiaalisessa tilanteessa, jossa minut esiteltiin, sekä elokuvanäytöksessä yhdessä monen muun kanssa. Onneksi kyse oli vain siitä, Sofia kommentoi medialle tiistaina Tukholmassa järjestetyn tapahtuman yhteydessä.
Prinsessa Sofia on naimisissa prinssi Carl Philipin kanssa, joka on Ruotsin kuningasparin poika.
Sofia on yksi useista ruotsalaisista, jonka nimi on esiintynyt Yhdysvaltain oikeusministeriön julkaisemissa Epsteiniin liittyvissä asiakirjoissa.
Lue myös: Mette-Maritin kohuttu Epstein-kuva julkaistiin – paikalla ollut nainen kertoo kruununprinsessan ja seksuaalirikollisen väleistä
Ruotsin kuningashuone on aiemmin vahvistanut Sofian tavanneen Epsteinin sosiaalisissa yhteyksissä. Kuningashuoneen mukaan prinsessa ei kuitenkaan ole ollut kahteenkymmeneen vuoteen yhteydessä Epsteiniin.

