Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Menetyksen kokenut Ensitreffit-tähti raivoissaan: Älä sano näitä keskenmenon kokeneelle

Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 15.08.2016 14:06

MTV LIFESTYLE

Amerikan Ensitreffit alttarilla -ohjelmassa mukana olleet Doug Hehner ja Jamie Otis saivat keskenmenon heinäkuussa.

Kaksi vuotta naimisissa ollut Ensitreffit alttarilla -pari kertoi heinäkuussa, että heidän onnellinen odotuksensa oli päättynyt keskenmenoon.

Amerikan Ensitreffit alttarilla -ohjelmassa mukana olleet Doug Hehner ja Jamie Otis olivat ehtineet iloita perheenlisäyksestä jo myös sosiaalisessa mediassa.

Nyt Otis kirjoittaakin blogissaan keskenmenosta ja erityisesti asioista, mitä ei hänen mielestään kannata sanoa henkilölle, joka on juuri menettänyt lapsen.

Otis myöntää, että keskenmeno on hänen elämänsä kivuliaimpia kokemuksia.

Hänen mielestään on todella ajattelematonta sanoa keskenmenon saaneelle henkilölle “Olen pahoillani, mutta saat vielä toisen lapsen” tai ”Sentään tiedät, että tulet raskaaksi.”

– Yksi parhaimpia on myös ”Elämä jatkuu ja sinun pitää mennä eteenpäin”, Otis kuittailee blogissaan.

Hänen mielestään kyseiset kommentit kertovat empatian puutteesta. Otis suositteleekin, ettei lapsensa menettäneelle kannata sanoa mitään, jos ei ole varma, mitä sanoa.

Rankkaa kokemustaan läpi käyvän Otisin mielestä on myös loukkaavaa, jos joku pahoittelee tilannetta sanomalla ymmärtävänsä, mitä toinen käy läpi.

Hän ei myöskään kestä negatiivisia kommentteja aiheeseen liittyen blogissaan.

– Keskenmeno on aivan tarpeeksi vaikeaa ilmankin niitä. Miettikää ennen kuin sanotte ja kirjoitatte mielipiteitänne. Negatiiviset kommentit kannattaa pitää itsellään, Otis toivoo.

Lähde: Jamie Otis -blogi

Suomen ENSITREFFIT ALTTARILLA -sarjan kolmas kausi nähdään AVAlla 6.9. alkaen.

Lisää aiheesta:

Ensitreffit alttarilla -Assi kertoo televisiokokemuksen herättämistä tunteistaan: "Jokaisessa lopussa on myös uuden alku"Ensitreffit-tähti avautuu surustaan – elämä keskenmenon jälkeenEnsitreffit-pari surun murtama keskenmenosta – vaimolta tuskaisen avoin kirjoitusSuru-uutisia: Ensitreffit alttarilla -parille keskenmenoUudelle Ensitreffit-asiantuntijalle suoraa palautetta: Ystäväni pettyivät osallistumiseeniRajua rakkautta ja tappouhkauksia – Ensitreffit alttarilla -jenkkiversiossa hurjia käänteitä
Ensitreffit alttarilla

Tuoreimmat aiheesta

Ensitreffit alttarilla
  • 30.10.08:19
    TV-ohjelmat

    Ensitreffit-Iina esittää puolisolleen suoran lapsikysymyksen: "Haluanko olla sellaisessa suhteessa?"

  • 25.10.14:05
    Seurapiirit

    Anniina ja Ville avioituivat Ensitreffit alttarilla -ohjelmassa kuusi vuotta sitten – tätä mieltä he ovat uudesta kaudesta

  • 25.10.13:12
    Seksi ja parisuhde

    Ensitreffit alttarilla -Jannella ahaa-elämys riitelystä – "Tunteet osoittavat aina kohti tarvetta"

  • 22.10.20:31
    Seksimyytit

    Peppuseksiin liittyy edelleen paljon vääriä uskomuksia

  • 17.10.18:01
    TV-ohjelmat

    Yksi Ensitreffit alttarilla -pari ei osallistu yhteistapaamiseen – tässä syy