McLaren on ajanut kaksoisvoittoon formula ykkösten MM-sarjan Miamin gp:ssä.
MM-pisteissä johtava Oscar Piastri ajoi kauden kuudennessa kilpailussa neljännen voittonsa, mikä oli hänelle jo kolmas perättäinen. Piastri on ensimmäinen McLaren-kuski, joka voittanut kolme perättäistä osakilpailua sitten Mika Häkkisen, joka voitti kolme perättäistä kisaa vuosina 1997-98.
Tallikaveri Lando Norris oli kilpailun toinen.
Mercedeksen George Russell ajoi kolmanneksi ennen paalupaikalta lähtenyttä Red Bullin Max Verstappenia.
Etenkin alkuvaiheessa Miamin gp:tä vaanineen sateen väistäneessä kisassa kohokohdat nähtiin ensimmäisellä puolikkaalla.
Verstappen teki lähdön jälkeen toisessa mutkassa virheen ja röyhkeänä kuljettajana esti takaa tulleita ohittamasta. Varsinkin kakkosruudusta lähtenyt Norris kärsi tilanteessa ja putosi kärkipäästä hetkellisesti kuudenneksi.
McLaren on kuitenkin osoittanut tällä kaudella ylivoimansa, jota sen kuljettajat hyödynsivät Miamissa.
Ensin Piastri siirtyi johtoon kilpailun 17. kierroksella, kun hän ohitti Verstappenin. Norriksen vuoro ohittaa autonsa rengaskulumasta kärsinyt Verstappen oli pari kierrosta myöhemmin.
Verstappen jäi McLaren-kaksikosta tasaista tahtia. Mercedeksen Russell onnistui varikkopysähdyksen ajoituksessaan, ohitti Verstappenin ja kaasutteli kolmanneksi.
Kilpailun alkua väritti kauden tulokaskuljettajista suurimman vaikutuksen tehnyt Mercedeksen Kimi Antonelli. 18-vuotias italialaislupaus lähti kilpailuun aika-ajon jälkeen kolmannesta ruudusta ja kamppaili alkukierroksilla kärkisijoista.
Mercedeksen vauhti ja Antonellin kokemus riittivät kuudenteen sijaan. Edelle viidenneksi ehti Williamsilla hyvää työtä tehnyt Alexander Albon.
Mahtitalli Ferrarin vaisu kausi jatkui Miamissa. Sen kuljettajat Charles Leclerc ja Lewis Hamilton köröttelivät maaliin sijoilla seitsemän ja kahdeksan.
MM-sarja jatkuu kahden viikon kuluttua Imolassa Italiassa.