Hiihtolomalaisia hellitään, sillä lumi on tullut jäädäkseen ainakin hetkeksi.
Yön aikana Suomeen saapunut lumimyräkkä on tuonut etenkin maan etelä- ja länsiosiin runsaasti lunta.
– Maan eteläosaan on saattanut helposti tulla yön aikana jo 10 senttiä lunta, MTV Uutisten meteorologi Liisa Rintaniemi kertoo.
Lumisade alkoi etelässä vetenä ja tuloksena on märkää, hankalasti kolattavaa lunta.
Lue myös: Lumimyräkkä sekoittaa ajokelin ja hiihtolomalle lähtijöiden suunnitelmia – lunta luvassa jopa 15 senttiä
Huono ajokeli suuressa osassa maata
Lunta tulee koko maassa, ja pakoin voi paikoin kestää 48 tuntia, ennen kun lumisade päättyy.
Lumisade ja pilvinen sää jatkuvat koko päivän koko maassa. Voimakkaimmat lumisateet keskittyvät kuitenkin etelään ja länteen.
Ajokeli on tänään huono tai paikoin erittäin huono suuressa osassa Suomea. Rintaniemen arvion mukaan luminen ajokeli vallitsee koko viikonlopun ja tuulen vuoksi jo auratut tieosuudetkin voivat mennä uudelleen umpeen.
Lennot voivat viivästyä
Viikonlopun voimakas lumisade Etelä-Suomessa voi myöhästyttää lentoja Helsinki-Vantaan, Turun ja Tampere-Pirkkalan lentokentillä lauantaina ja sunnuntaina, lentoasemayhtiö Finavia kertoo.