Kysyimme Helmen Olen nainen -sivuston kyselyssä, kuinka tarkkoja lukijamme ovat painostaan. Suurin osa vastaajista kertoi huolehtivansa syömisistään yleensä, mutta repsahtavansa silloin tällöin herkkuihin.
Helmen kyselyssä kysyttiin, kuinka paljon lukijamme huolehtivat painostaan. Suurimmalle osalle paino ei aiheuttanut stressiä. 36,1 prosenttia kyselyyn vastanneista kertoi huolehtivansa painostaan yleensä, mutta repsahtavansa silloin tällöin myös herkuttelemaan.
"Pyrin syömään terveellisesti, mutta joskus sitten esim. vaalea leipä ja karkit houkuttavat liikaa. Peruspaheitani ovat juustot ja salmiakki, joita ilman en voi elää. Leivokset sun muut makeat kahvileivät saavat minun osaltani olla rauhassa, mutta suolaiset ja rasvaiset piirakat ja juustovoileivät... Niitä ei voi vastustaa. Ja repsahduksia seuraa..." Piksu63
"Ei aina jaksa olla tarkkana, ja ruoka vaan on niin hyvää. Karkkeja en syö en edes suklaata, mutta hyvä suolainen voileipä, aah!" lessa
"Kyllähän sitä yleensä tulee katsottua, mitä syö, mutta joskus sattuu repsahduksia. Enkä minä niistä huonoa omaatuntoa kanna!" yum
"Tarkkailen painoani jatkuvasti"
29 prosenttia kyselyyn vastanneista kertoi tarkkailevansa painoaan jatkuvasti ruoan ja liikunnan avulla.
"Minulla on hyvät geenit, joten olen aina ollut hyvin pieni ja kovin lihavaa minusta ei varmaan koskaan voisi tullakkaan. Haluan silti pysyä erinomaisessa kunnossa, jo pelkästään henkisen hyvinvoinnin takia. Olen jättäny ylimääräiset hiilihydraatit (leipä, pasta, riisi, peruna ym.) pois ja myös ylimääräiset lisäaineet. Vatsani toimii paremmin, kuin koskaan ennen. Ulkoilu on jo tullut tavaksi, koska muuten olen hyvin levoton. Tällä hetkellä koitan saada rasvaprosenttia pienemmäksi ja enemmän lihaksia, joten tarkkailen kokoajan mitä syön. Siitä alkaa kyllä tulla jo elämäntapa. Viikonloppuisin pidän herkkupäivän. Irtokarkit ovat heikkouteni."

