Arkeologi epäilee löytäneensä vuosisatoja mysteerinä säilyneenä Egyptin kuningattaren haudan. Haudan mahdollinen sijainti yllätti kaikki tutkijat.
Kuningatar Nefertiti hallitsi Egyptiä miehensä faarao Amenhotep neljännen, myöhemmin Akhenaten vaimona ja oli kuuluisan faarao Tutankhamonin anoppi.
Nefertitin nimi tarkoittaa kauniin ihmisen saapumista. Kuningattaren iho ja sirot piirteet ovat johtaneet egyptologit arvelemaan, että hän oli vierasmaalaista syntyperää. Legendojen mukaan Nefertitin tiedetään kuitenkin olleen kuulu kauneudestaan.
Nyt englantilainen arkeologi Nicholas Reeves, Arizonan yliopistosta, uskoo löytäneensä kuningattaren viimeisen lepopaikan, uutisoi CNN. Mysteerinä pysynyt hauta saattaa olla pysynyt vuosikymmenet piilossa aivan arkeologien nenän edessä, Tutankhamonin haudassa.
Uusi teoria syntyi pitkien analyysien jälkeen korkearesoluutioisista kuvista, jotka madridilainen taiteen restaurointiin erikoistunut yhtiö on tehnyt. Kyseinen yhtiö auttoi faarao Tutankhamonin näköishaudan rakentamisessa Luxoriin.




