Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lomaparatiisista turistihelvettiin – katso lomakohteisiin tehdyt iskut 2005–2015

Julkaistu 18.08.2015 18:28
Toimittajan kuva

Rita Strömmer

rita.strommer@mtv.fi

Bangkokin pommi-isku turisteille tutussa Erawan-pyhäkössä keskellä vilkkainta keskustaa on enemmän trendi kuin poikkeus. Turistikohteet ovat houkuttelevia terroristeille. Myös väkivaltaiset mielenilmaukset hillitsevät yhä useammin lomatunnelmia ja -haluja.

Vaikka eri maiden lähetystöt tekevät yhä tiiviimpää yhteistyötä, iskujen ennustaminen on vaikeaa.

– Isis on aktiivinen ja uhkia on ympäri maailmaa, toteaa ulkoministeriön kriisitiimistä ja matkustusturvallisuudesta vastaava virkamies Iiris Strandman.

Aurinkomatkojen lomatarjonnasta esimerkiksi Egypti on poistunut jo ajat sitten kokonaan, eikä paluuta lomaesitteisiin ole luvassa.

– Egyptiä emme ole ottaneet valikoimaan takaisin vähäisen kysynnän vuoksi. Edellisen kerran Aurinkomatkat järjesti matkoja Egyptiin talvikaudella 2012-2013, kertoo Satu Haataja Finnairin viestinnästä.

Egyptin turismi on kärsinyt paitsi arabikeväästä myös säännöllisistä terrori-iskuista. 1990-luvun lopulla turisteja tapettiin Luxorissa ja jatkoa on seurannut muun muassa Sharm el-Sheikissä ja historiallisessa Alexandrian kirjastokaupungissa.

Ulkoministeriö ei suosittele seikkailuja Egyptin lomakohteiden ulkopuolelle.

Egypti turismi
Seikkailulomia Egyptissä ei suositella.

– Jos liikkuu turistikohteiden ulkopuolella, siihen liittyy turvallisuusriskejä, kertoo Strandman.

Ikisuosikki Thaimaa

Thaimaan tilanne ei tunnu suomalaisia pahemmin huolettavan, vaikka poliittinen epävakaus on ollut maalle leimallista. Harvassa muussa maassa turistit esimerkiksi kuvauttavat itseään armeijan takkien edessä. 

Matkailijat kuitenkin osaavat välttää maan eteläosia, missä esimerkiksi ihmisten salakuljetusrengas jäi hiljattain poliisin verkkoon.

BangkokPaikalliset rukoilevat Erawanin pyhäkössä.

Viimeisimmän iskun tekijää Bangkokissa etsitään ja hänen uskotaan kuuluvan Thaimaan koillisosassa toimivaan hallituksen vastaiseen ryhmään. Maanpaossa elävä syrjäytetty pääministeri ja miljonääri Thaksin Shinawatra toimii esiripun takana. Tyytymättömyys kytee.

Turkki epävakaa

Syyrian sodan ja Isisin vaikutukset kohdistuvat Turkkiin yhä enemmän ja maan poliittinen tilanne on epävakaa. Kurdit ja turkkilaiset ovat jälleen vastakkain.

– Turkki on ollut suosittu ja kyselyt turvallisuudesta ovat lisääntyneet kevään myötä Isisin ja kurditilanteen vuoksi, sanoo ulkoministeriön Strandman.

Turkin levottomuuksista johtuvia lomaperuutuksia on tullut kutenkin vain muutamia yksittäisiä.

Tunisia nousi kesällä otsikoihin. Soussen lomakohteessa turistit joutuivat hyökkäyksen kohteeksi kesken auringonoton.

Aiemmin tehtiin isku museoon maan pääkaupungissa Tunisissa. Iskujen seuraukset ovat olleet tuhoisat maan turistibisnekselle.

Sousse isku rantakohteeseenTuristit surevat Soussen terrori-iskussa kuolleita.

Vaarallisimmat paikat maailmassa

Maailmassa on tällä hetkellä viisi maata, joihin ei kannata matkustaa lainkaan. Suurimmat riskit ovat Somaliassa, Libyassa, Syyriassa, Jemenissä ja Afganistanissa.

Myös Kreikan tilanteesta tulee tällä hetkellä kyselyjä ministeriöön. Ne liittyvät lähinnä lomasaarille rantautuviin pakolaisiin.

– Ihmiset kysyvät, miten pakolaistilanne näkyy siellä. Sehän ei kuitenkaan vaikuta turvallisuuteen, sanoo Strandman.

Lisää aiheesta:

Ihmiset haluavat lomalle, mutta lentokaaos uhkaa kesällä – tilanteen parantuminen voi kestää pitkäänSyysloman Turkin-matkat on myyty loppuun, vaikka maa käy sotaa Syyrian rajalla – matkanjärjestäjät tarkkailevat tilannettaSri Lankan piti olla tämän vuoden suosikkikohde, mutta sitten iskivät terroristit – suomalaisturistien toivekohteissa on tänä vuonna yksi yllättävä uutuusTerrorismi muuttaa matkustamista – suomalaisten suosikkimaita matkatoimistojen ”mustalle listalle”"Onneksi ehdin nähdä Egyptin, Tunisian ja Turkin"– terrorismin pelko vaikuttaa suomalaisten matkakohteisiinÄäriliikkeet iskevät entistä useammin turistikohteisiin – suomalaiset reagoivat nopeasti
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 07:52
    Ukrainan sota

    Trumpilla on asiantuntijan mukaan nyt yksinkertainen viesti Euroopalle: "Älkää pilatko tätä"

  • 07:18
    Japani

    Kymmeniä loukkaantui Japanin maanjäristyksessä

  • 06:16
    Jens Stoltenberg

    Venäjän ymmärtäjästä Nato-legendaksi – sotilasliittoa 10 vuotta johtanut Stoltenberg vierailee tänään Suomessa

  • 05:50
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Uusi versio rauhansuunnitelmasta valmistumassa tiistaina

  • 05:38
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump kumosi Bidenin päätöksen: "Presidentti Xi reagoi positiivisesti"